14 Eylül 2009

Karşınızda Samanyolu

ESO, yeni bir projeye ait üç görüntünün ilkini yayınladı. Projede Samanyolu Gökadası’nın 800 milyon piksellik fotoğrafı işlendi. Fotoğraf 360 derecelik açıya sahip ve tüm göğü kaplıyor. Dünyamız gökyüzünü örten bu muazzam kuşak gözler önüne serildi.

Dünya Astronomi Yılı nedeniyle ESO’da gökbilim sevenlere yönelik “GigaGalaxy” adıyla başlattığı projenin ilk ürünü olarak yüksek çözünürlükte Samanyolu’nun fotoğrafını yayınladı. Fotoğrafta bulutsular, parlayan yıldızlar, yıldız kümeleri açıkça görülebiliyor.

Dünya’dan bakıldığında Samanyolu’nun ancak kenarı görülebiliyor. Gökadanın devasa büyüklüğünü buradan göremiyoruz. Samanyolu’nun gördüğümüz kısımlarına bakarak diğer parçaları hakkında da bilgi üretebiliyoruz.

Fotoğraf  Fransız yazar ve Gökbilim Fotoğrafçısı olan Serge Brunier ve arkadaşı Frédéric Tapissier tarafından oluşturuldu. Brunier, Ağustos 2008’de ve Şubat 2009  birkaç haftayı Şili’de geçirerek farklı açılar ve zamanlarda pozlar aldı. Bu pozlardan 1200 tanesini kullanarak Samanyolu’nun bu enfes görüntüsünü oluşturmayı başardı.

“Ben herkesin herkese anlatabildiği bir gökyüzü göstermek istedim. İsimleri tarihle özdeşleşen takımyıldızları, binlerce yıldızı bir fotoğrafta birleştirmek için yola çıktım” diyerek heyecanını anlatıyor Brunier.

“Birkaç ay süren çalışmam sırasında değişik gökcisimleri de göründü. Jüpiter, Satürn, Venüs gibi. Parlak zümrüt yeşili kuyrukluyıldız (Yeşil Peri) gibi. Milyonlarca yıldızın önünden bunlarda geçti.”

Dünyamızda gökyüzünün görkemli güzelliğini, Samanyolumuzu çok az kişi görebiliyor. Görmek isteyen meraklılarda imkanları varsa Dünya’nın başka bir ucuna gitmek zorunda kalıyor. Gün geçtikçe görülebilir yıldız sayımız azalıyor. Nedeni gelişmişlikle birlikte gelen “ışık kirliliği”, ne yazık ki.

Kafanızı kaldırdığınızda Samanyolu kuşağını acaba görebiliyor musunuz? Göremiyorsanız üzülmeyin. Dünyadaki milyonlarca insan gibi sizde gelişmiş bir şehirde, süslü sokak lambalarının yanlış aydınlatma yapılarak dikildiği, göğü aydınlattığı bir büyük şehirde yaşıyorsunuz demektir! Sizi o fotoğrafın işlendiği filmle başbaşa bırakıyorum. (Filmin yüklenmesi 1-2 dakikanızı alabilir, ama izleyin buna değer.)

Fotoğraf ve Alıntılar: ESO

Fotoğrafın farklı ebatları için: ESO-The Milky Way Panorama

ESO’nun DAY 2009 için hazırladığı Gigagalaxy Sayfası: http://www.eso.org/gigagalaxyzoom/B.html


Bu yayında 2 Yorum
  1. Salih Dinçer diyor ki:

    Bence bu ve benzer makaleler, ESO’nun sitesinde yer alan bayraklar yanına ve aziz Türk bayrağı altında yayınlanmalı. Bu konuda bir başvuru yapmayı düşünebilirsiniz….

    • Ümit Fuat ÖZYAR diyor ki:

      Salih Bey ilginize teşekkür ederim. ESO’nun haberlerini Türkçe olarak verme üzerine sanırım üniversitelerimizin çalışması daha uygun olacaktır. Sonuçta benim yaptığım çeviri de olsa amatör gökbilimcilik. Bildiğim kadarıyla Arif Solmaz (18 Mart Ü,niversitesi), ESO’nun Türkiye şubesini açmaya yönelik çeşitli girişimlerde bulunuyor.

Düşünceniz

XHTML: Bu kodlardan yararlanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>