Işıkla Çevrili Ölü Yıldız

MUSE verileri gökadamız ötesindeki yalnız nötron yıldızını ortaya çıkardı ESO’nun Şili’deki Çok Büyük teleskopu ve diğer teleskoplarla alınan yeni görüntüler en yakın komşu gökadalarımızdan biri olan Küçük Macellan Bulutunda parıldayan gaz bulutları ve yıldızlarla dolu zengin bir bölgeyi gözler önüne serdi. Görüntüler gökbilimcilerin 2000 yıl önceki bir süpernova patlamasından geride kalan gaz iplikçikleri arasında gömülü …

Yumurta Bulutsusu

Bu görüntü Dünya’dan 300 ışık yılı uzaklıktaki Yumurta Bulutsusu adlı kozmik bir feneri gösteriyor. Hubble Uzay Teleskobu Güneş benzeri bir yıldızın hayatındaki kısa ama acıklı bir anı yakaladı. Yumurta Bulutsusu bir öngezegenimsi bulutsudur. Ölmekte olan yıldızdan atılan sıcak madde onu çevreleyen toz ve gazı aydınlatır. İsmi gezegenimsi bulutsu olsa da bu tür cisimlerin gezegenle ilgisi …

Hubble’dan Maymun Kafası Bulutsusu

Hubble Uzay Teleskopu her yıl doğum gününü yeni bir fotoğrafla kutlar. 24. Doğum gününde Hubble bizi Maymun Kafası Bulutsusu (Monkey Head Nebula) ile tanıştırıyor. NGC 2174 olarak bilinen gaz ve toz bulutu Avcı takımyıldızı yönünde olup aramızda 6400 ışık yılı mesafe bulunmaktadır. Bunun gibi bulutsular Hubble’ın popüler hedefleridir ve 22 ile 23. Doğum günlerinde de …

Yıldız Oluşumunun Gül Kırmızısı Işıldaması

ESO’nun Çok Büyük Teleskop’u ile elde edilen bu yeni resimdeki keskin kırmızı bulut NGC 371 yıldız kümesini saran ışıldayan hidrojen bölgesidir. Bu yıldızımsı bölge komşu gökadamız Küçük Macellan Bulutu’nda bulunmaktadır. Görüntüye hakim olan nesne, taşkın kan ile dolu bir havuza benzetilebilir.

Görkemli M78 Bulutususu

Parlak yıldızları nedeniyle aydınlanan M78 bulutsusunun merkez bölgesinin bu görüntüsü ESO’nun La Silla Gözlemevi’nde bulunan MPG/ESO 2.2 metrelik teleskopu üzerindeki Geniş Alan Görüntüleyicisi ile elde edildi. Parlak yıldız ışığı bulutsudaki toz zerrecikleri nedeniyle saçıldığından mavi renkte görülüyor.

IC 443’e Farklı Bir Bakış

NASA’nın geniş açılı kızılötesi tarama aracı olan WISE’den bir yıldızın çevresini gökkuşağı renkleriyle saran IC 443 bulutsusu görüntüsü.

Büyük bir yıldız yaşamını şok dalgaları göndererek çok büyük bir süpernova patlamasıyla sona erdirir. Yıldız şok dalgalarıyla yayılan gaz ve toz kalıntıları arasında kalır. Bize de böylesi güzel bir manzara bırakır.

Kedi Pençesi Bulutsusu

ESO, Kedi Pençesi Bulutsusu (Cat’s Paw Nebula) olarak adlandırılmış olan NGC 6334’ün yeni bir görüntüsünü yayınladı. Samanyolu merkezine yakın bir bölgede yer alan bulutsu, yoğun gaz ve toz kümesinin arkasında saklanmaktadır. Bulutsudaki gaz ve toz bulutu, büyük kütleli yıldızların oluşmasına neden olmaktadır.
NGC 6334’ün görüntüsü insana gökte gezen dev bir kedinin pençesini andırdığı için, Kedi Pençesi Bulutsusu olarak da adlandırılır.

Spitzer’den En Genç Kahverengi Cüce Keşfi

NASA’nın Spitzer Uzay Teleskobu en genç kahverengi cüceyi keşfetti. Kahverengi cüceler ne gezegen ne de yıldız sınıfına alınırlar. Gezegen olmaları için fazla büyük ve sıcaktırlar. Yıldız olmaları da mümkün değil, çünkü yıldızlara göre daha soğuk ve daha küçüktürler. Peki bu nesneler nasıl oluşmuştur?

Kahverengi cüceler, yıldız ve gezegenleri oluşturan aynı toz ve gaz bulutlarından oluşur.