27 Ocak 2021

Altı Yıldızlı Sistem

Yıldız tutulmalarının çokça yaşandığı altılı yıldız sistemi NASA’nın TESS verileriyle yakın plana alındı. Sistem Eridanus takımyıldızı doğrultusunda olup 1900 ışık yılı uzakta bulunuyor.

TYC 7037-89-1 ya da TIC 168789840 olarak adlandırılmış sistem üç gruptan oluşmuş altılı yıldız sistemidir. Her grupta iki yıldız bulunmaktadır ve TESS ile bu yıldızlar birbirinin önünden geçerken gözleniyor. Her geçiş sırasında sistemdeki genel parlaklık azalmaktadır. Çiftler A, B ve C şeklinde gruplara ayrılmıştır. A ve C gruplarındaki yıldızlar yaklaşık bir buçuk günde birbirinin çevresinde dolanırken sistem çevresindeki turlarını dört yılda tamamlarlar. B grubundaki yıldızlar sekiz günde bir birbirlerinin çevresinde dolanırken yörüngesindeki dolanımını 2000 yılda tamamlar. Her üç gruptaki birincil yıldızlar Güneş’ten biraz daha kütleli, büyük ve sıcaktır. İkincil yıldızların tamamı Güneş’in yarısı kadar kütleli olup üçte biri oranında sıcaktır.

Görsel telif hakkı: NASA’s Goddard Space Flight Center


Düşünceniz

XHTML: Bu kodlardan yararlanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

%d blogcu bunu beğendi: