31 Ağustos 2012

Çok Parlak Bir Süper Balon

Bu görüntü Samanyolu’ndan 160 000 ışık yılı uzaklıktaki uydu gökada Büyük Macellan Bulutu’ndaki bir süper balonu gösteriyor.

N44 adlı dev bulutsunun içinde birçok yıldız oluşturan yıldız kümelerinden NGC 1929’da yer alıyor. Bu tür bulutsular kütleli yıldızların süpernova ile patlamasının ardından uzaya yaydıkları yoğun ışıma ve yüksek hızlarla savurdukları madde sonucunda oluşuyor. Rüzgârlar ve süpernovanın şok dalgaları ile süper gaz balon içinde dev boşluklar meydana geliyor.

NASA’nın Chandra X-Işını Teleskopu bu rüzgârların ve şokların ürettiği sıcak bölgeleri (mavi), Spitzer Uzay Teleskopu ise kızılötesi ile tozun ve soğuk gazın (kırmızı) nerede olduğunu görüntüledi. Bulutsudaki gazın parlamasına neden olan sıcak ve genç yıldızlardan gelen morötesi ışıma ise (sarı) ESO’nun 2,2 m’lik Max-Planck-ESO Teleskopu ile görüntülendi.

Chandra 


Düşünceniz

XHTML: Bu kodlardan yararlanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

%d blogcu bunu beğendi: