17 Mart 2014

Hubble’dan Maymun Kafası Bulutsusu

Hubble Uzay Teleskopu her yıl doğum gününü yeni bir fotoğrafla kutlar. 24. Doğum gününde Hubble bizi Maymun Kafası Bulutsusu (Monkey Head Nebula) ile tanıştırıyor.

maymun_kafasi_bulutsusu

Hubble 24. yaşını Maymun Kafası Bulutsusu ile kutluyor (NASA/ESA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)).

NGC 2174 olarak bilinen gaz ve toz bulutu Avcı takımyıldızı yönünde olup aramızda 6400 ışık yılı mesafe bulunmaktadır. Bunun gibi bulutsular Hubble’ın popüler hedefleridir ve 22 ile 23. Doğum günlerinde de benzer görüntülerle kutlama yapmıştı (Tarantula ve Atbaşı bulutsuları).

Bu bölge kozmik toz ve gaz parlak demetlerinde gömülü olan genç yıldızlarla doludur. Bulutsu’nun içine doğru koyulaşan buna karşılık dışa doğru mavimsi bir renge bürünen cismin bu renk tonları Hubble’ın farklı renkteki filtreleriyle çekilen görüntüleriyle elde edildi. Normalde gözümüzün algılamadığı ışınlarla birlikte güzel bir görsel elde edildi.

Bu hareketli bulutlarda yıldızların doğumu için yeterli malzeme bulunmaktadır. Yeni doğan yıldızlar çevresindeki çoğu verimsiz ve kalitesiz malzemeyi dışa doğru savurarak kendinden uzaklaştırır. Dışa doğru hızla savrulan gaz böylece sıcak ve genç yıldızlar için gerekli altyapıyı oluşturur.

Hubble/ESA


Düşünceniz

XHTML: Bu kodlardan yararlanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

%d blogcu bunu beğendi: