28 Mayıs 2016

Juno Artık Jüpiter’in Ellerinde

Beş yıldır Jüpiter yolculuğu süren Juno uzay aracının hedefine ulaşmasına sadece iki ay kaldı. Juno bu yolculuğu sırasında Dünya, Güneş ve Jüpiter’in uyguladığı üç kuvvetin etkisinde kaldı. Dünya’ya yakın olduğu zamanlarda gezegenimizin kütle çekimi etkili oldu. Uzay aracının yolculuğunda asıl pay ise Güneş’in. Şimdi ise Jüpiter’in çekim alanına girdi. Basketbol sahası büyüklüğündeki uzay aracı artık Jüpiter’in kütle çekiminin etkisinde yoluna devam ediyor.

juno

Juno Jüpiter ve uydularını gözleyecek (NASA/JPL-Caltech).

NASA’nın Jet İticileri Laboratuvarı’ndan (JPL) Juno projesi müdürü Rick Nybakken: “Şimdiye kadar Güneş’in çekim kuvveti etkiliydi. Artık Jüpiter’in çekimi diğer tüm cisimlerin önüne geçti” diyor.

5 Ağustos 2011’de fırlatılan Juno, beş yıl boyunca saniyede 542 metrelik ortalama hızla yol aldı. Juno 4 Temmuz’da Jüpiter’in çevresinde yörünge manevraları yapacak. Dev gezegenin bulutlarını ve bulut örtüsünün altındaki karmaşayı çözmeye çalışacak.

Juno adı Yunan ve Roma mitolojisinden gelmektedir. Efsaneye göre mitolojik tanrı Jüpiter’i kötülüklerden korumak için çevresini bulutlarla kapattı. Eşi tanrıça Juno ise bulutların ardındaki gizemi ortaya çıkardı.

JPL


Düşünceniz

XHTML: Bu kodlardan yararlanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

%d blogcu bunu beğendi: