15 Haziran 2015

Philae Uyandı

Rosetta’nın 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızı yüzeyindeki Philae aracı yedi aylık uykusundan uyandı. Araç 13 Haziran’da ‘uyandım’ sinyali gönderdi.

Philae

Almanya Uzay Merkezi’nden (DLR) Philae projesi yöneticisi Dr. Stephen Ulamec: “Philae gayet iyi durumda. -35 0C’de bile çalışabilen araç 24 Watt gücünde enerjiye sahip. Araç araştırmaya hazır. Kasım ayında kış uykusuna giren Phale 85 saniye konuştu” diyor.

Bilim insanları şimdi de bir sonraki teması bekliyor. Philae’nin hafızasında kayıtlı 8000’sen fazla paket veriyi almak için can atıyorlar.

Philae 15 Kasım 2014’de kuyrukluyıldıza konmak için Rosetta’dan ayrılmıştı. Araç istenilen noktaya değil daha az güneş ışığı aldığı başka bir yere stresli yolculuğunun ardından ulaşmıştı. 60 saat veri yolladıktan sonra enerjisinin tamamen bitmemesi için yeterli güneş ışığı alıncaya kadar uykuya alındı. 12 Mart’tan bu yana Rosetta Philae’den gelecek sinyali bekliyordu.

ESA


Düşünceniz

XHTML: Bu kodlardan yararlanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

%d blogcu bunu beğendi: