- Astronomi Diyarı - http://www.astronomidiyari.com -

Yolun Açık Olsun Gezgin-1

Gezgin-1 (Voyager) aracının gönderdiği verileri inceleyen bilimciler aracın artık Güneş Sistemi dışına çıktığını düşünüyor. Veriler heliosfer adı verilen devasa manyetik kabarcığa Güneş’ten ve dışarıdan kaynaklı ne kadar parçacığın ulaştığını ortaya koyuyor.

Gezgin-1 sayacının elde ettiği sayıma göre heliosferin dışından gelen parçacıklar içeriden gelenlere göre daha fazla. Bu parçacıklar özellikle daha yavaş hareket eden protonlardan oluşuyor. Her altı saatte güncellenen verilere göre parçacık düzeylerindeki değişim Güneş Sistemi sınırında ani olarak değişti. Bu da aracın yıldızlararası uzaya yelken açtığını doğruluyor.

araçların yolladığı verilere göre saydıkları parçacık grafiği. Yeşil renk Güneş’ten kaynaklanan, turuncu ile gösterilen ise dış kaynaklı parçacık miktarını temsil ediyor. Buna göre Gezgin-1 sistemimizi terk etmiş olmalı. (NASA/JPL-Caltech)

Bilimcilere göre uzay aracı güneş rüzgârının etkisini kaybettiği bölgeye yani büyük kozmik okyanusa çıktığının belirlenmesi manyetik alandaki değişimi görmekle orantılıdır. Manyetik alanın yönü ise periyodik alet güncellemesi ve karmaşık bir analiz gerektirir. Bu nedenle aracın dünyaya ilettiği verilerin incelenmesi birkaç ay sürmektedir.

Gezgin-1 en uzak uzay aracıdır. Araç bilimcilerin “manyetik otoyol” olarak tanımladığı yıldızlararası uzaya çıkmış görünüyor. Henüz manyetik alan yönünde bir değişiklik sezilmemesine karşılık aracın saydığı iç ve dış kaynaklı parçacık sayısında ani bir farklılık görüldü. Dış kaynaklı parçacık sayısı birden arttı. Ancak manyetik alanda bir değişme görülmemesi bilimciler arasında aracın heliosfer dışına çıkıp çıkmadığı hakkında küçük de olsa bir tartışma başlattı.

Diğer uzak araç olan Gezgin-2 ise henüz Gezgin-1 kadar yol almadı. Gezgin-2’nin sayacında da dış kaynaklı parçacık sayısında belirgin bir artış gözlendi. Yani Gezgin-2 henüz “manyetik otoyola” ulaşmadı.

NASA/Voyager