Gösteriliyor: 1 - 5 of 5 Sonuçlar

Venüs’te Olası Yaşam İşaretçisi Gözlendi

Uluslararası bir gökbilimciler ekibi bugün Venüs bulutlarında nadir bulunan bir molekül keşfini duyurdu — fosfin. Dünya’da, bu gaz sadece endüstriyel olarak ya da oksijensiz ortamlarda yaşayan mikroplar tarafından üretilmektedir. Gökbilimciler onlarca yıldır Venüs’ün yüksek bulutlarının mikroplara ev sahipliği yaptığını tahmin ediyordu — ancak bunlar yüzeydeki kavurucu sıcaktan kaçsa da oldukça yüksek asidik ortamlara maruz kalmaktadırlar. Fosfinin keşfi bu türden yer-ötesi “havadaki” yaşama işaret ediyor olabilir.

Asteroit Kuşağının Yaşama Etkisi

İki gökbilimciye göre yaşamın ortaya çıkması astroit kemerinin varlığıyla yakından ilgili.

Bilimciler yaşamın oluşmasında Güneş Sistemi’nin oluşum aşamasındaki gezegenimsi diskin evrimi ve Jüpiter’in dev kütle çekimiyle şekillenmiş, asteroit kuşağının konumu ve büyüklüğünün etkili olduğunu savunuyor.

Europa’da Sıvı Su Var

NASA’daki bilim insanları Jüpiter’in Europa uydusunun buz yüzeyinin altında sıvı su olduğuna ilişkin kanıt elde ettiler.

Veriler Europa’nın kabuğu ile altındaki okyanus arasında önemli etkiler olduğunu ve Güneş Sistemi’nde başka yerlerde de yüzey altında yaşam olma olasılığını güçlendiriyor.