Gösteriliyor: 1 - 10 of 17 Sonuçlar

Kozmik Istakozun Tozu Alındı

ESO’nun VISTA teleskopu ile alınan bu yeni görüntü ile sıcak genç yıldızları çevreleyen toz kıvrımları ve parlayan gaz bulutlarından oluşan göksel bir manzara yakalandı. Bu kırmızı-ötesi görüntü 8000 ışık yılı uzaklıktaki NGC 6357 olarak bilinen yıldız doğumevinin şaşırtıcı yeni ışıklarını gözler önüne seriyor.

Evrenin Soğuduğu İspatlandı

Evren genişliyor ve genişledikçe de soğuyor. Bu işin kuramsal kısmı. Acaba gerçekten durum bu mu?
CSIRO radyo teleskopunu kullanan gökbilimciler Büyük Patlama Kuramı’nın öngördüğü şekilde evrenin sıcaklığının düştüğünü belirledi.
Buna göre evren şimdikinin yarı yaşındayken daha sıcaktı.

Spitzer Hubble Sabitini Test Etti

Spitzer Uzay Teleskopu verileriyle yola çıkan gökbilimciler evrenin genişleme hızı olarak bilinen Hubble sabiti için en hassas ölçümü gerçekleştirdi. İlk olarak 1920’lerde Edwin P. Hubble tarafından ortaya atılan Hubble sabiti, evrenin 13,7 milyar yıl önce Büyük Patlama sonucunda oluştuğunun bir kanıtıdır.

Çok Uzaklarda Gizlenen Gökada

Spitzer ve Hubble Uzay Teleskoplarının güçlerini birleştiren araştırmacılar kozmik büyütme yardımıyla en uzaktaki gökadayı keşfetmiş olabilir. Evrenin daha 500 milyon yıl yaşındayken oluşmuş gökada görüntüde pırıl pırıl parlamaktadır. Gökada evrenin karanlık döneminin sona ermesinin hemen ardından oluşmuştur.