Gösteriliyor: 1 - 8 of 8 Sonuçlar

Sonraki Büyük Güneş Fırtınasına Hazır Olun!

Eylül 1859’daki ortalamanın altındaki bir güneş çevrimi sonrasında yüzyılın en güçlü güneş fırtınalarından biri başladı. Parlamanın olağandışı olaması nedeniyle araştırmacılar bunun nasıl açıklanacağından emin değillerdi. Patlama elektrik şebekelerine bağlı telgraf ofislerini etkilemiş, Küba ve Hawai üzerinde Kuzey ışıklarının oluşmasına neden olmuştu.

Güneş’teki Yeni Patlama

Güneş yüzeyindeki M-2 (orta boy) güneş lekesi ve S-1 (küçük boy) sınıfı ışıma fırtınasıyla 7 Haziran 2011’de muhteşem bir kütle atımı gerçekleştirdi. Yüzeyden fışkıran parçacıklar güneş yüzeyinin neredeyse yarısını kaplayacak şekilde bir mantar şeklini aldıktan sonra tekrar yüzeye döndü. Parlama SDO ile görüntülendi.

Güneş Gözlemevi Göreve Başladı

NASA’nın yaklaşık 2,5 ay önce uzaya yolladığı Güneş Dinamikleri Gözlem aracı, SDO, göreve başladığını, aldığı görüntüleri dünyaya ileterek bildirdi. SDO şimdiye kadar Güneş gözlemi için üretilen en teknolojik ve gelişmiş araç. Araç her gün yarım milyon MP3 şarkı kadar veriyi dünyaya iletecek. SDO ile Güneş’in Dünya üzerindeki etkisi araştırılacak.