Bir Asteroidin Anatomisi

ESO’nun Yeni Teknoloji Teleskopu (NTT) kullanılarak ilk kez asteroidlerin yüksek oranda değişken iç yapılarına ait ilk kanıtlar bulundu. Hassas gözlemlerle yapılan ölçümler sayesinde gökbilimciler Itokawa asteroidi üzerinde farklı bölgelerin farklı yoğunluklara sahip olduğunu buldular. Bulgular astreroidlerin oluşumu hakkındaki gizemleri gözler önüne sermekle birlikte, bu gökcisimlerinin yüzeylerinin altında ne olduğunun anlaşılmasına ve Güneş Sistemi’ndeki nesnelerle olan …

Ve Hayabusa Döndü

Japon Hava Ötesi Ajansı’nın (JAXA) asteroit araştırma ve kaşif uydusu Hayabusa Avustral’ya başarıyla indi. araç 5 yıldır uzayda dolanıp geri dünya’ya paraşütü yardımıyla indi. Şimdi bilim insanları Hayabusa’nın yanında getirdiği Itokawa asteroitine ait örnekleri incelemek için aracı laboratuvara götürdüler.

Hayabusa Dönüyor

Gökbilim dünyası 13 Haziran gününü takvimde özel olarak işaretledi. Bu, Japonya Hava Ötesi Ajansı’nın (JAXA) Hayabusa keşif aracının yanında bir örnekle dönüş tarihidir. Hayabusa, Dünya’dan 2 milyar km uzaklıktaki Itokawa asteroitini ziyaret etmesi için Mayıs 2003’te fırlatılmıştı. Şimdi bu araç birkaç gün içinde Dünya’ya geri dönecek.