Ötegezegen Rehberi

Yirmi yıllık bir geçmişi olmasına karşılık “ötegezegenler” her yaştan insanın ilgisini çekiyor.  Yeni bulunan her gezegene ilişkin verileri insanlarımız ciddi bir şekilde irdeliyor. İşin uzmanlarından bu gezegenlere ulaşmanın çok zor olduğu, ışığın bile bu gezegenlerden bize onlarca, yüzlerce yılda geldiğini öğrenince biraz morallerimiz bozuluyor ama yine de merak etmeye devam ediyoruz.

İşte bu hareketli bilim dalına ilişkin Avrupa Güney Gözlemevi (ESO)’nin hazırladığı “Ötegezegen Rehberi”ni işin meraklıları ve öğrencilerimiz için türkçeleştirmeye çalıştım.  Bildiğiniz üzere ESO, ötegezegen konusunda birçok çalışmasıyla ismini duyurdu. Biz de zaman zaman ESO’nun buluşlarından bahseden haberlere yer veriyoruz. ESO’nun Çok Büyük Teleskobu (VLT)’na bağlanan kızılötesi araçla yeni gezegenler keşfedilmiş ve keşfedilmeye de devam ediyor. Yakın gelecekte ESO bünyesine bu teleskoptan daha büyük başka bir teleskop daha ekleyerek uzayın bilinmeyenlerine ışık tutmaya çalışacak.

“Ötegezegen Rehberi” ESO tabanlı olduğu için genelde ESO’nun bulgularından ve ESO’nun planlarından bahsediliyor. Asıl dosyanın içeriğini bozmamak adına birebir çeviri yapmayı tercih ettim. Böylece rehberin içinde sadece ESO’nun bulduğu ötegezegenlerden bir ikisine ait örnek verebildim. Rehberde ele alınan konular ana başlıkları ile şunlar:

İlk Keşifler

Keşif Yöntemleri (Doğrudan gözlem, Dolaylı keşif)

Kütleçekim mikromerceklemesi

Güneş Sistemi Dışındaki Gezegenlerden Ne Öğrenebiliriz?

Ne tür gezegenler keşfedildi?

Güneş Sistemi’nin dışında yaşam

ESO’nun Önemli Keşifleri

ESO’daki Ötegezegen Keşif Araçları

ESO ile Gelecekte Ötegezegen Keşifleri

Zaman içinde bu dökümanın da yenilenmeye ihtiyaç duyacağı kesin. Çünkü teknoloji ilerliyor ve yeni  keşif araçları yanında yeni keşif yöntemlerini de taşıyabilir.

Dosyayı açabilmek için bir “pdf” okuyucusuna ihtiyacınız olacak:   Ötegezegen Rehberi

Dosyanın aslı: Extrasolar planets

Önerilir...

2 Yorum

  1. hocam kaynakların devamını rica ediyoruz,teşekkürler.
    emeğinize sağlık.

  2. Çok güzel olmuş elinize sağlık,merak ettiğim ve ilgilendiğim bi konuda bu güzel bir rehber oldu =)

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d