Gösteriliyor: 1 - 4 of 4 Sonuçlar

Spirit’e Veda Hazırlığı

Ne yazık ki Spirit derin uykudan kalkamadı. NASA yaklaşık bir yıldır çeşitli yöntemlerle araçla iletişime girmeyi denedi. Ancak hepsi başarısız oldu. Spirit artık kızıl gezegende insanoğlunun bir anıtı olarak kalacak. Elbette son söz söylenmedi. Ancak NASA mühendislerine göre aracın geri dönmesi artık çok zor…

Odyssey’den Mars Rekoru

NASA’nın Mars Odyssey uzay aracı önümüzdeki hafta bir rekora imza atacak. Araç önümüzdeki hafta Mars’ta en uzun süreli görev yapan araç olacak. Umarım bizim de ileride böyle gurur duyacağımız teknolojik araçlarımız olur da tüm Dünya ilgi ve gıptayla burada bizim yaptığımız gibi bizi izlerler.

MRO 4. Yılında

NASA’nın Mars Yörünge Keşif Aracı (MRO), gezegendeki görevinin dördüncü yılını tamamladı. Bir nesil önce böylesi bir araçla başka bir gezegenin çevresinde görev yapan bir aracı düşünmek dahi zor iken, şimdi 100 terabit veri yollamış olan teknolojiye sahibiz.

Tüm Mars Görevleri Çizelgesi

Bryan Chris tarafından hazırlanmış Mars görevleri çizelgesini türkçeye çevirerek sizlerle paylaşıyorum. Çizelgede büyük emek sarfedilmiş. Tarihsel sıra gözönüne alınarak ve araçların Mars görevlerinin de belirtildiği çizelgede, başarılı görevlerin bazılarına ilişkin kısa açıklamada bulunuyor. Burada bir nokta dikkatimden kaçmadı: insanoğlunun inatçılığı. Görevlerin çoğu başarısızlıkla sonuçlanmasına karşılık, bilim insanları pes etmemiş ve birbirinden farklı ve başarılı görevlere imza atmışlar. Umarım ilginizi çeker.