Bu Filmde Dünya ve Ay Başrollerde

NASA’nın bir gözlem uydusu Ay’ı Dünya’nın aydınlık tarafından geçerken görüntüleyerek özel bir görüntü elde etti. Bu sırada Ay’ın Dünya’dan görülmeyen tarafı görüntülendi. Bu özel görüntü Derin Uzay İklim Gözlemevi (Deep Space Climate Observatory, DSCOVR) uzay aracındaki Dünya Polikromatik Görüntüleme Kamerası (Earth Polychromatic Imaging Camera, EPIC), dört megapiksel CCD kamerası ve teleskopu ile Dünya’dan 1,5 milyon …

Satürn’de Yağmur

Yeni bir çalışmayla Satürn atmosferi üzerine su parçacıklarının “yağmur” gibi yağdıklarını gösterdi. Yağmurun Satürn üst atmosferinin sıcaklığını etkilediği ortaya çıkan çalışma İngiltere’deki Leicester Üniversitesi liderliğinde gerçekleşti. Leicester Üniversitesi’nden James O’Donoghue: “Satürn, atmosferi ile halkaları arasında etkileşim olduğu görülen ilk gezegendir. Halkalardan kaynaklanan yağmur etkisi, parçacıkların iyonosfer üzerine hareketinden kaynaklanır. Başka bir ifadeyle yağmur, oluştuğu bölgelerdeki …

Nisan’da Mars ile İletişim Kesilecek!

Önümüzdeki ay Mars araçlarıyla iletişim kesilecek. Mars önümüzdeki ay Dünya’nın bakış doğrultusuna göre Güneş’in arkasında olacak. İki gezegenin arasında yer alacak olan Güneş nedeniyle Mars araçlarında geçici süreyle radyo iletişiminde kopmalar meydana gelebilir. Bu ilginç olay aslında her 26 ayda bir gerçekleşir.

Artık Bir Truvamız Var!

WISE’nin verilerini inceleyen gökbilimciler Dünya’nın yörüngesi üzerinde ve Dünya ile birlikte Güneş’in çevresinde dolanan ilk “Truva” asteroiti keşfettiler. Bilim insanları Dünya’nın da Truva asteroitlere sahip olduğunu düşünüyor ancak Dünya’nın bakış açısına giren Güneş’in parlaklığı nedeniyle şimdiye kadar bunları görmek mümkün olmamıştı.

Gezegen Oluşumundaki Sır Perdesi Aralanıyor

Dünya, Ay ve Mars kabuklarında altın, paladyum, platin ve diğer demir benzeri elementlerin varlığı güneş sistemindeki gezegen oluşumlarının mini-gezegen boyutlarındaki cisimlerle çarpışmasından oluştuğunu kanıtlıyor.

Örneğin altının günümüzden 4.5 milyar yıl önce gezegenimize çarpan başka bir cisim tarafından getirildiği düşünülüyor.

Gezegenlerin Renkleri

Dünya mavi, Mars kıpkırmızıdır. Venüs ise mükemmel beyaz. Gökbilimciler gezegenlerin “gerçek renklerinin” önemli ayrıntıları ortaya çıkarabileceğini belirtiyor. Örneğin Mars kırmızıdır, çünkü toprağında demir oksit denilen paslı madde bulunur. Ya gezegenimizin benzersiz mavi renginin nedeni?