Gösteriliyor: 1 - 9 of 9 Sonuçlar

Nisan’da Mars ile İletişim Kesilecek!

Önümüzdeki ay Mars araçlarıyla iletişim kesilecek. Mars önümüzdeki ay Dünya’nın bakış doğrultusuna göre Güneş’in arkasında olacak. İki gezegenin arasında yer alacak olan Güneş nedeniyle Mars araçlarında geçici süreyle radyo iletişiminde kopmalar meydana gelebilir. Bu ilginç olay aslında her 26 ayda bir gerçekleşir.

Öteuydularda Yaşam Olabilir mi?

Gökbilimciler bir yandan ötegezegen ararken diğer taraftan bunların çevresinde dolanan öteuydularını da keşfetmek için büyük uğraş veriyor. Yeni bir çalışmada iki ötegezegene ait olasu uydularının yaşam için elverişli olabildiği vurgulandı. 850 dolayında ötegezegen keşfine karşılık henüz tek bir öteuydu keşfedilmedi.

Dünya’nın Yeni Uyduları!

Dünya’nın tek uydusu Ay olmayabilir. Biraz abartılmış bir cümlede olsa Dünya’nın çekimine kapılıp çevresinde dolanan sadece Ay olmayabilir. Birçok küçük asteroit yakında Ay’ın yanına eklenebilir. Bunlardan biri de 2006’da yakalanan 2006 RH120 adında birkaç metrelik asteroit.

Artık Bir Truvamız Var!

WISE’nin verilerini inceleyen gökbilimciler Dünya’nın yörüngesi üzerinde ve Dünya ile birlikte Güneş’in çevresinde dolanan ilk “Truva” asteroiti keşfettiler. Bilim insanları Dünya’nın da Truva asteroitlere sahip olduğunu düşünüyor ancak Dünya’nın bakış açısına giren Güneş’in parlaklığı nedeniyle şimdiye kadar bunları görmek mümkün olmamıştı.

Gezegen Oluşumundaki Sır Perdesi Aralanıyor

Dünya, Ay ve Mars kabuklarında altın, paladyum, platin ve diğer demir benzeri elementlerin varlığı güneş sistemindeki gezegen oluşumlarının mini-gezegen boyutlarındaki cisimlerle çarpışmasından oluştuğunu kanıtlıyor.

Örneğin altının günümüzden 4.5 milyar yıl önce gezegenimize çarpan başka bir cisim tarafından getirildiği düşünülüyor.