Nisan’da Mars ile İletişim Kesilecek!

İki gezegenin arasında yer alacak olan Güneş nedeniyle Mars araçlarında geçici süreyle radyo iletişiminde kopmalar meydana gelebilir. (NASA/JPL-Caltech)

Önümüzdeki ay Mars araçlarıyla iletişim kesilecek.

Mars önümüzdeki ay Dünya’nın bakış doğrultusuna göre Güneş’in arkasında olacak. İki gezegenin arasında yer alacak olan Güneş nedeniyle Mars araçlarında geçici süreyle radyo iletişiminde kopmalar meydana gelebilir. NASA’nın Jet İticileri Laboratuarı olası bir bozulmuş komuta göre hatalı bir iş yapmaması için gözlem ve deney araçları geçici süreyle askıya alınacak.

Dünya ve Mars arasındaki bu ilginç hizalanma aslında her 26 ayda bir gerçekleşir.

2001 yılından bu yana Mars yörüngesinde dolanan NASA’nın Mars Odyssey aracı yöneticisi JPL’den Chris Potts: “Bunu Odyssey ile altıncı kez yaşayacağız. Her seferinde durum biraz farklı olsa da bize tecrübe kazandırıyor” diyor.

Mars yörüngesinde ve yüzeyinde görev yapan araçlar 4 Nisan ile 1 Mayıs tarihleri arasında düşük enerjili moda alınıp bir bakıma dinlendirilecekler. Bu tarihler arasında Mars robotu Merak’tan sadece herşeyin yolunda olduğunu bildirmesi açısından sadece ‘bip’ sesi yollaması sağlanacak.

Yörünge araçları düşük moda alınsalar dahi yine de veri tooplamayı sürdürecekler. Bilimcilerin önünde de bu büyük bir sorun oluşturacak. Çünkü gerek Odyssey gerekse Mars Yörünge Keşif aracı bu süre içinde gözlem yaptığı verileri Mayıs ayı başında Dünya’ya gönderecek. Bilimciler toplamda en az 20 gigabyte boyutundaki bu verileri nasıl alacaklarını düşünüyor.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d