Gösteriliyor: 1 - 10 of 11 Sonuçlar

Merkür’de Buz Var!

NASA’nın MESSENGER uzay aracından gelen veriler, Merkür’de ABD’nin başkentini örtecek kadar buz olduğunu gösteriyor. Güneş’e yakınlığı göz önüne alındığında Merkür’de buz olması pek olası değildir. 20 yıl önce Merkür kutuplarında parlak noktalar olduğu belirlenmiş ancak nedeni anlaşılamamıştı.

Gezegen mi Asteroit mi?

Vesta hangi sınıfa giriyor? Gökbilimcilerin çoğuna göre asteroit olan Vesta, Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında yer alıyor. Buna karşılık 530 km’lik çapıyla Vesta bu alandaki şekilsiz, molozdan olma en büyüğünün çapı 100 km’ye varan asteroitlerden daha büyüktür. Diğer özelliği ise katmanlı olan iç yapısı.

MESSENGER Gözüyle Güneş Sistemi

Başka bir dünyadan bakan göze göre Güneş Sistemimiz nasıl görünürdü? NASA’nın MESSENGER uzay aracı ile bu soruya yanıt vermek için bir çalışma yapıldı. Yeni çalışma, daha önce de Gezgin-1 aracının 1990 yılında yolladığı Dünya görüntüsüne ek olarak çekilen 34 görüntünün birleştirilmesiyle elde edildi.

Satürn’deki Mevsim Değişimi

Kozmik bir ampul gibi davranan Satürn’ün yaydığı enerji 2005-2009 yılları arasında kademeli olarak azalmış. Ancak sıradan bir ampulün tersine gezegenin güney yarımküresinin yaydığı enerjinin kuzey yarımküreye arttığı belirlendi. Bunun üzerine gezegendeki mevsimler değişti. Bu bilgi Satürn çevresinde dolanan Cassini’nin termal kamerasıyla elde edildi.

Gezegen Kuramı Sil Baştan

Gezegenlerin oluşumunu açıklayan en önemli kuram çöpe atılmak üzere. Yeni keşfedilen altısının yıldızın dönme eksenine göre olması gereken yönün tersi yönde dolandığı keşfedildi. Bu da bilinen kuramın tekrar gözden geçirilmesi ve hatta gerekirse çöpe atılıp yeni bir kuram üretilmesi anlamına geliyor.

Yaşam Bölgesindeki Gezegenimsi Disk Keşfi

Hawai’deki Keck Gözlemevi’ndeki gökbilimciler ilk kez bir yıldızın çevresinde genç gezegenimsi disk yapıları keşfetti. Söz konusu yapılar yıldıza Venüs uzaklığında olunca, keşif daha fazla ilgi alanı oldu. Çünkü bu yapılar yıldızın yaşamsal alanı içinde kalıyor.

Keşif 10 metrelik teleskoplara takılan kızılötesi filtrelerle gerçekleştirildi.

2008 yılının Ağustos ayında Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Ulusal Optik Gökbilim Gözlemevi’nden bir grup gökbilimci MWC 419 (YSO) olarak bilinen genç yıldızı gözlediler. B-tipi mavi yıldız Kraliçe takımyıldızında olup 2100 ışık yılı uzağımızda bulunuyor.