Gösteriliyor: 1 - 3 of 3 Sonuçlar

TUG-14’ün Ardından

Bir şenlik daha sona erdi. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin artık gelenek haline getirdiği gözlem şenliklerinin 14. sü 8-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. Şenliğe 250’ye yakın meraklı katıldı. Şenlikte profesyonel ve amatör gökbilimciler gökbilim üzerine çeşitli dersler verdiler ve gece gözlemi yapıldı.

Ve Doğu Anadolu Gözlemevi Kuruluyor

Ülkemizde bulunan üniversitelere bağlı gözlemevleri ve Antalya’daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’ne bir gözlemevi daha ekleniyor. Erzurum’da yapılması planlanan gözlemevi geçtiğimiz Ocak ayı içinde onay aldı. Gözlemevi Erzurum’da Palandöken’e komşu 3170 metrelik yüksekliğe sahip Karakaya Tepeleri’nde kurulacak.

İnatçı Gezegen

Yıldızının çevresinde bilindik yöntemlerden farklı özellikte dolanan bir ötegezegen keşfedildi. Gezegen 1000 ışık yılı uzaklıktaki WASP-17 yıldızına ait. Gezegeni Geneva Gözlemevi’ndeki Gökbilimciler farketti. Burada aslında gezegen sistemlerinin nasıl oluştuğuna ilişkin yeni bir yöntem deneniyordu.Bilinen kurama göre, gezegenlerin bir yıldızı oluşturan aynı yapıdaki gaz ve toz bulutundan oluştuğu ve yıldızla aynı yöndeki yörüngede dönmesi beklenir. WASP17’nin gezegeni ise bu kurala uymuyor.