Gösteriliyor: 1 - 6 of 6 Sonuçlar

Merak’ın Gözü Yerde Kamerası Gökte!

Yeni Mars robotu Merak (Curiosity) hareketli kolunu sınamak için 2,5 m uzaklıktan futbol topu büyüklüğündeki bir kayayı inceleyecek. Araç bugünlerde kayanın içeriğini anlamak amacıyla kolu üzerindeki kamerasından ve tayfölçerinden yararlanacak. Merak bir yandan da Phobos’un geçişini de izledi.

Mars’daki Uzun Krater İncelemesi

ESA’nın Mars Express uzay aracı Mars’ın güney yarıküresinde uzun bir kraterine ait yeni görüntüler yolladı. Dar bir açıyla çarpışma olduğu sanılan krater, Huygens Havzası’nın güneyinde bulunuyor.

450 km’lik çapta olan havza, kraterle dolu dağlık bir bölgedir. Bu alanda bulunan kraterler arasında uzun kraterler daha fazla dikkat çekmektedir.

ESA, Phobos’a Yeni Araç Yollayacak

ESA, 7 Mart’ta Phobos’a yakın uçuş gerçekleştiren Mars Express’den gelen yeni görüntüleri yayınladı. Görüntüler piksel başına 4.4 metrelik yüksek çözünürlüğe sahip. Bu görüntüler eşliğinde yakın zamanda Phobos-Grunt göreviyle uyduya inilebilecek uygun bir alan aranıyor.

Mars Express Phobos Yollarında

ESA’nın Mars Express uzay aracı bir gökcismine karşı yapılan şimdiye kadar yapılan en yakın uçuşu gerçekleştirdi. Araç Mars’ın kalıntılarından oluştuğu düşünülen Phobos uydusunun 67 km üstünden uçtu. Böylece Phobos hakkında daha fazla bilgi edinildi.