Gösteriliyor: 1 - 5 of 5 Sonuçlar

Mars Bulmacasına Farklı Bakış

NASA’nın 1976 Viking görevi ve 2008’deki Anka Kuşu (Phoenix) görevleri Mars toprağında karbon içerikli kimyasal yapıların olduğunu gösterdi. Çalışma için Viking verileri tekrar incelendi.

Organik maddeler biyolojik ya da biyolojik olmayan yollarla oluşabilir. Birçok göktaşı 5 milyar yıldır hem Dünya’ya hem de Mars’a organik maddeler taşımaktadır.

Anka Kuşu’ndan Ses Çıkmadı

NASA’nın Mars Odyssey Yörünge Aracı, 60 defa üzerinden geçtiği Anka Kuşu’ndan (Phoenix) hiçbir sinyal alamadığını iletti. Araç daha önce Ocak ve Şubat aylarında, daha sonra 5 Nisan ve 9 Nisan’da düzenli olarak Anka Kuşu ile iletişime geçmeyi denemiş ancak başarılı olamamıştı.

Anka Kuşunda Hayat Yok

NASA’nın Mars yörüngesinde dolanan Mars Odyssey aracı, bir kez daha Anka Kuşu’yla bağlantı kurmaya çalıştı. Ancak araçtan hiçbir sinyal alamadığını dünyaya iletti.

Ana Kuşu’nun bulunduğu bölgede kış bitmek üzere olduğundan, aracın çalışma olasılığı çok küçük de olsa bulunuyor.

Anka Kuşu Kameraya Yakalandı!

Mars Yörünge Keşif Aracına bağlı olan yüksek çözünürlüklü görüntü yakalama özelliğine sahip HiRISE kamerasına Anka Kuşu yakalandı. Anka Kuşu görüntüde kışın bitmesine yakın bir zamanda ve buzlarla örtülü halde yakalandı.

Anka Kuşu’nun görüntüsü Mars’ın kuzeyinde baharın ilk günü olarak sayılan 26 Ekim tarihinde Güneş ığının Mars ovasını aydınlatmaya başlattığı sırada çekildi.