Anka Kuşu Kameraya Yakalandı!

Mars yüzeyinde bir laboratuvar aracının görüntüsü:Anka Kuşu. (Kırmızı daire içine alınmış.) NASA/JPL/University of Arizona

Mars Yörünge Keşif Aracına bağlı olan yüksek çözünürlüklü görüntü yakalama özelliğine sahip HiRISE kamerasına Anka Kuşu yakalandı. Anka Kuşu görüntüde kışın bitmesine yakın bir zamanda ve buzlarla örtülü halde yakalandı.

Anka Kuşu’nun görüntüsü Mars’ın kuzeyinde baharın ilk günü olarak sayılan 26 Ekim tarihinde Güneş ığının Mars ovasını aydınlatmaya başlattığı sırada çekildi.

22 Ağustos’da bölgeden alınan son görüntüde Anka Kuşu’nun üzeri daha kalın karbondioksit buzu ile örtülüydü. Anka Kuşu bu görüntüde daha parlak görünüyordu. Ancak üzerindeki buzların bir kısmının erimesiyle araç görünmeye başladı.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında iletişimi kesilen Anka Kuşu, görevini başarıyla yerine getiren sabit bir laboratuar aracıydı. 2010’nun ilk aylarında Anka Kuşu ile tekrar iletişim kurulmaya çalışılacak. Ancak Gökbilimciler aracın yanıt vermesinin çok zayıf bir olasılık olduğunu düşünüyorlar.

Ne dersiniz, Mars yüzeyinde bir sürprizle daha karşılaşılabilir mi sizce?

Mars ve Anka Kuşu ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: Astronomy

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d