Gösteriliyor: 1 - 4 of 4 Sonuçlar

VST ile NGC 253 Görüntüsü

VLT Tarama Teleskopu (VST) ile yakın sarmal gökadalardan NGC 253’ün güzel bir görüntüsü elde edildi. Bu yeni görüntü muhtemelen şimdiye kadar çevresiyle birlikte çekilmiş en ayrıntılı gökada görüntüsüdür. Aynı zamanda etkileyici net bir görüntü sunan yeni teleskop VST, gökyüzüne geniş açıyla bakma olanağı sunmaktadır.

Karanlık Madde Dağılımının Sırrı

Tüm gökadalarda olduğu gibi Samanyolu’nda da karanlık madde denilen garip bir madde yer almaktadır. Yalnız kütle çekimiyle kendini ele veren karanlık madde aslında görünmez. Gökadamızı saran bu madde olmasaydı ve tüm gökadayı sarmasaydı yıldızlar hızla birbirlerinden farklı yönlerde hareket ederdi.

Birkaç Kızılötesi Bakışla Yontar Gökadası

Yontar (Heykeltıraş-Sculptor) Gökadası’nın bu renkli görüntüsü NASA’nın kızılötesi görüntüleme aracı olan WISE ile elde edildi. Görüntü dört farklı kızılötesi algılayıcısı ile oluşturulan farklı fotoğrafların birleştirilmesiyle elde edildi. NGC 253 adıyla da bilinen Yontar Gökadası, 10.5 milyon ışık yılı uzağımızda yer alıyor.

Heykeltıraş Gökadası Görüntülendi

Heykeltıraş Gökadası’nın (NGC 253) bu olağanüstü yeni görüntüsü ESO’nun Şili’de bulunan Paranal Gözlemevi teleskoplarından VISTA ile, ilk ana gözlem kampanyalarının bir parçası olarak çekilmiştir. VISTA görüntüsü gökadanın tarihi ve gelişimi ile ilgili çok daha yeni bilgiler sağlamaktadır.