Birkaç Kızılötesi Bakışla Yontar Gökadası

10.5 milyon ışık yılı uzaklıktaki Yontar Gökadası güney yarıküreden bir dürbün yardımıyla görülebilir. (NASA/JPL-Caltech/UCLA)

Yontar (Heykeltıraş-Sculptor) Gökadası’nın bu renkli görüntüsü NASA’nın kızılötesi görüntüleme aracı olan WISE ile elde edildi. Görüntü dört farklı kızılötesi algılayıcısı ile oluşturulan farklı fotoğrafların birleştirilmesiyle elde edildi.

Sağ alttaki kırmızı görüntü gökadanin oldukça hareketli kısmını göstermektedir. Burada toz kozası içinde yeni doğan bebek yıldızlar gökadanın merkezinde bir parlaklık oluşumuna neden oluyor. Bu görüntü WISE’nin 22 mikron’luk algılayıcısı ile oluşturuldu. Yıldızdan gelen ışınım tozda kırınıma uğrayarak çekirdeğin yoğun ve parlak görünmesine neden oluyor.

Sağ ortadaki yeşil görüntü ise çekirdek ve sarmal kollardaki genç yıldızları işaret etmektedir. Bu sıcak yıldızlardan gelen morötesi ışıma minik toz ve parçacıkları emerek yeşil bir rengin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Burada WISE’nin 12 mikron dalga boylu filtresi kullanılmıştır.

Sağ üstteki mavi görüntü ise WISE’nin 3.4 ve 4.6 mikronluk iki kısa dalga boylu filtresiyle elde edilmiştir. Bu görüntüde çekirdek ve sarmal kollar üzerindeki her yaştan yıldız görülebiliyor.

NGC 253 kod adıyla da bilinen Yontar Gökadası ilk kez Sir William Herschel ve kızkardeşi Caroline Herschel tarafından 1783 yılında fark edildi. Gökada Yontar Kümesi içinde yer alıyor. Yontar Gökadası güney yarımküreden iyi bir dürbünle görülebilir.

NGC 253’ün merkezinde gerçekleşen fazla sayıda yıldız oluşumu nedeniyle gökbilimciler bu gökadaya “yıldızlarla dolup taşan gökada” ünvanını vermişlerdir. 10.5 milyon ışık yılı uzaklık ile türünün bize en yakın örneği olan Yontar Gökadası’nın merkezinde Samanyolu’na benzer şekilde dev bir karadelik olduğu düşünülüyor.

WISE gelişmiş kızılötesi algılayıcılarıyla kuyrukluyıldızlar, asteroitler, süpernovalar, X-ışını kaynakları ve gökadalar hakkında bilgi sunmaya devam ediyor.

Görüntülerin “tif” formatları:

Birleşik görüntü, kırmızı görüntü, mavi görüntü, yeşil görüntü

Kaynak: NASA-JPL

Yontar Gökadası ile ilgili ayrıca, Heykeltıraş Gökadası Görüntülendi başlıklı habere de göz atabilirsiniz.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d