Gösteriliyor: 1 - 4 of 4 Sonuçlar

Sıcak Jüpiterlerin Direnişi

İngiliz gökbilimci ekibine göre diğer yıldızların çevresinde dolanan Jüpiter benzeri gezegenler önlerindeki şok dalgalarını itiyor. Güneş rüzgarıyla gelen yüksek enerjili şoka karşı yay görevi görerek bizi koruyan Dünya’nın manyetik alanı gibi bu gezegenlerde kendi atmosferlerini yıldızdan gelen zararlı ışımaya karşı koruyor.

300. Haber Yeni Keşifle Geldi

Bu haber ile birlikte Astronomi Diyarı 300. haber/yazıya ulaştı. 300. Astronomi Diyarı haberi yeni bir keşifle, ötegezegenle ilgili. WASP-3 yıldızının gezegen sayısı 2 oldu. Bulunan yeni gezegen ise küçük gezegenler arasında yerini aldı. Ama hepsi bu değil… Gezegen yeni bir yöntemle keşfedildi.

Eriyen Gezegen

Samanyolu içinde sıcak bilinen bir gezegenin ömrü çok kısa olabilir. Yıldızına çok yakın dolanan bu gezegeni bağlı olduğu yıldız yavaş yavaş yiyor. Gezegenle ilgili bir haberi Şubat ayında sizlerle paylaşmıştım. Gezegenle ilgili bir gözlemde Hubble Uzay Teleskopu yardımıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya göre gezegen 10 milyon yıl içinde yok olabilir.

Bu Gezegen Eriyor

Astrofizikçilerden oluşan bir ekip başka bir yıldız çevresinde dolanan bir gezegenin yavaş yavaş yok olduğunu belirledi. Gezegen, WASP 12 adlı bir yıldızın çevresinde çok yakın konumda dolanıyor. Böylece ilk kez gökbilimciler bir gezegenin yok oluşuna tanık oluyor.