Bir Asteroitte Daha Su Bulundu

İlk kez geçtiğimiz Nisan ayında bir asteroitte su-buzu olduğu belirlenmişti. Şimdi de ikinci bir asteroitte su-buzu olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar su-buzu bulunan asteroit sayısının daha fazla olabileceğini belirtiyor. (Gabriel Pérez, Instituto de Astrofisica de Canarias, Spain)

Dünyanın en büyük gezegen araştırmacısı toplantısında asteroitlerde beklenenden daha fazla su olabileceği belirtildi.

Daha önce de bir asteroitte (24 Themis) organik molekül olduğunun kanıtları sunulmuştu. Araştırmacılar şimdi de 65 Cybele adlı bir asteroitte benzer maddelerin var olduğunu belirledi.

Florida Üniversitesi’nden Prof. Humberto Campins: “Bu keşif Güneş Sistemi’nde beklenenden daha fazla su-buzu olduğunu gösteriyor. Böylesi asteroitlerin keşfi ve sayılarının artması da, dünyaya çarparak yaşamın yeşerdiğine söyleyen kuramı destekliyor” diyor.

65 Cybele, 24 Themis’ten biraz daha büyük bir asteroittir. Mars ile Jüpiter arasındaki Asteroit Kuşağı’nda yer alan Cybele 290 km’lik bir çapa ve Themis 180 km’lik bir çapa sahiptir.

Geçtiğimiz Nisan ayında 24 Themis’te su-buzu ve organik bileşiklerin olduğu keşfedilmişti.

Kaynak: Science Daily

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d