Bir Kuyrukluyıldız Macerası

Bir kuyrukluyıldızı şimdiye kadar hiç bu kadar yakından izlemediniz. Şimdiye kadar ancak arkasındaki kuyruğuyla gördünüz ve hatta izlediniz. ESA’nın Rosetta aracı 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızına yaklaşarak yakından görüntülerini yolladı. Güneş’e doğru yaklaşan kuyrukluyıldızın yüzey sıcaklığı yavaş yavaş artsa da görüntülerde sadece toz toprağıyla görülüyor. Rosetta’nın ilk görüntülerini inceleyelim.

67P_kuy_yil

Rosetta kuyrukluyıldızın tamamını gösterdiği bu görüntüyü çekerken cisimden 130 km uzaktaydı.

Rosetta’nın OSIRIS kamerası ile çekilen bu görüntü 6 Ağustos 2014’te alındı. Görüntü alınırken Rosetta kuyrukluyıldızdan yalnızca  130 km uzaklıktaydı.

Kuyrukluyıldıza 120 km uzaklıktayken alınan bu yüksek çözünürlüklü görüntüde kuyrukluyıldızın iki ayrı kısmının sınırı görüntülenmiş.

Rosetta bu görüntüyü 3 Ağustos’ta çektiğinde kuyrukluyıldızdan 285 km uzaktaydı.

İşte bu kuyrukluyıldızı andırıyor. Güneş’ten aldığı ışığı yansıtan cisimden kopan gazın oluşturduğu ışıma net bir şekilde görülüyor. Araç bu görüntüyü 2 Ağustos 2014’te çekerken kuyrukluyıldızdan 550 km uzaktaydı.

Bu daha başlangıç. Rosetta  67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızının daha birçok fotoğrafını yollayacak ve araştırma sonuçlarını da iletecek. Rosetta’nın kuyrukluyıldızı nasıl inceleyeceği ve amacının ne olduğunu ise daha önceki haberimizde bulabilirsiniz.

Görsellerin telif hakları: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d