Ceres’in Parlak Kraterleri

(NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA).
Asteroit Kuşağı’ndaki cüce gezegen Ceres’te bulunan, 34 kilometre çapındaki Haulani Krateri’nin duvarında oluşmuş heyelan yumuşak bir arazide olduğunu gösteriyor. Görüntüdeki yapay renkler araştırmacıların yüzeyin morfolojisi hakkında fikir yürütmesine yardımcı olmaktadır (NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA).

Şafak aracı cüce gezegen Ceres’in yeni görüntülerini iletti. Yeni görüntülerde ilgi parlak madde içeren kraterlerde toplandı.

Mars ile Jüpiter arasındaki Asteroit Kuşağı’nın en büyük cismi olan cüce gezegen Ceres NASA’nın Şafak (Dawn) adlı uzay aracı tarafından inceleniyor. Araç Ceres’ten 385 km uzaklıktayken ilettiği görüntüler önemli bilgiler içeriyor.

10 km çapındaki Okso Krateri (NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI).

34 kilometre çapındaki Haulani Krateri’nin duvarında oluşmuş heyelan yumuşak bir arazide olduğunu gösteriyor. Görüntüdeki yapay renkler araştırmacıların yüzeyin morfolojisi hakkında fikir yürütmesine yardımcı olmaktadır. Buradaki mavimsi tonlar püsküren malzemenin dağılımını ortaya koymaktadır. Ceres üzerindeki mavimsi renk genç yapıları diğerlerinden ayırmaktadır.

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü Güneş Sistemi Araştırması ekibinden Martin Hoffmann: “Haulani, Ceres yüzeyindeki darbenin beklenen özelliklerini göstermektedir. Krater yakınındaki oluşumlara oranla daha genç olduğunu görmekteyiz” diyor.

Kraterin çokgeni andıran şekli ise dikkat çekicidir. Çünkü Dünya dâhil diğer gezegen ve uydularında görülen kraterler daireseldir. Haulani dahil çoğu kraterin belirgin ve düz kenarları gençliğin göstergesi olup aynı zamanda yüzeyin altındaki stresi de göstermektedir.

Diğer krater Okso’nun (Oxo) en belirgin özelliği de parlak olmasıdır. 10 km genişliğindeki krater Ceres’in 0 derece meridyeni yakınındadır. Okso’nun oluşumu bir kısım kütlenin yüzeyin altında sıkıştığını ve burada büyük bir çökmeye neden olduğunu işaret etmektedir. Bu açıdan eşsiz özelliktedir. Şafak verilerini inceleyen bilim insanları Ceres’te farklı görünen kraterlerin mineral çalışmasını kolaylaştıracağını ümit ediyor.

Aşağıdaki video serisi Şafak aracının şimdiye kadar elde ettiği verileri göstermektedir. İyi seyirler.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d