Enceladus’ta Çarpışmanın İzleri

Cassini verileriyle yapılan bir araştırmaya göre Satürn’ün buzlu Enceladus uydusu geçmişte bir çarpışmaya uğramış olabilir. Araştırmacılara göre uydunun bir asteroitle çarpışması sonucu dönme ekseninin (kuzey ve güney kutuplarını birleştiren çizgi) yön değiştirdi.

Enceladus’un iki yarıküresi birbirinden farklı özellik gösteriyor. Birinde kaplan desenleri ön plana çıkarken diğerinde (kuzey) daha çok krater bulunuyor (NASA/JPL-Caltech/ Space Science Institute)

Uydunun özelliklerini inceleyen ekip Enceladus’un dönme ekseninin normal ekseninden 55 derecelik açılı eğime sahip olduğunu gösterdiler. Cornell Üniversitesinden Cassini görüntüleme ekibi üyesi Radwan Tajeddine: “Kutuptan ekvatora kadar uzanan fosil bir ize rastladığımızı düşünüyoruz” diyor.

Çarpışmanın olduğu alan ekvatordan güney kutbuna kadar uzanmış görünüyor. Çarpışma sonrasında yüzeyde kaplan desenlerini andıran derin yarıklar oluşmuş (NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute/Cornell University)

Buzlu uydunun güney kutbunun çevresi jeolojik olarak aktif bir bölgedir ve burada uzun, çizgisel kırıklar yüzey boyunca uzanır. Kaplan desenleri olarak tanımlanan bu çizgilerin yoğun olduğu alan ekvatora da yakın olduğundan geçmişte bir asteroitin çarptığını işaret ediyor olabilir. “Buradaki yapının iç süreçlerce başlatılması mümkün değil. Böylesi bir arazinin oluşması için anormal bir etki gereklidir” diyor Tajeddine.

Yüzeydeki kaplan desenlerini oluşturan yarıkların yakın görüntüsü (JPL/Cassini team)

Cassini 2005 yılında bu kaplan desenlerinden uzaya su buharı ve buzlu parçacıkların fışkırdığını görmüştü. Böylece uydunun yüzeyinin altında bir okyanus olduğu sonucuna ulaşılmıştı.

Aslında bu fikir Enceladus’un kuzey ve güney yarıkürelerinin neden bu kadar farklı olduğunu da açıklıyor. Güney, jeolojik olarak genç ve aktif iken; kuzey daha yaşlı ve kraterlerle kaplıdır. Bunun nedeni bir çarpışma olabilir. Çarpışmanın olduğu güney bölgesi kuzeye göre daha genç ve düzgün şekilli görülecektir.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d