Epsilon Aurigae’daki Toz Diskinin Görüntüleri

Michigan Üniversitesi’ndeki gökbilimciler Epsilon Aurigae yıldızının görüntülerinde ilginç bir şey keşfettiler. Yıldızın görüntülerinin büyütülerek yapılan incelemede, Epsilon Aurigae’nin görülmeyen eşinin gölgesinin yıldızın üzerine düştüğü gözlendi.

Epsilon Aurigae, arabacı takımyıldızının en parlak beşinci yıldızıdır. Yıldız 175 yıldır izleniyor. Yıldızın her 27 yılda bir parlaklığının değiştiği ve bunun da 1 yıldan biraz fazla sürdüğü biliniyor. Bu da yıldızın bir başka ve görünmeyen bir eşinin olduğunu gösteriyor. Bu eş yıldızın çevresinde dolanan bir nesne olabilir mi?

Kabul gören görüşe göre ışık yaymayan yıldızın karanlık eşi ile birlikte bu küçük yıldızı saran kalın bir toz diski bulunuyor. Tüm sistem dünyaya göre aynı düzlemde bulunuyor.

Yeni görüntüler bu bilgilerin doğru olduğunu kanıtlıyor. Görüntüler Epsilon Aurigae’nin önünden geçen nesnenin yoğun, ince, karanlık ama kısmen saydam bir bulut olduğunu gösteriyor.

Michigan Üniversitesi  Astronomi Bölümü’nden Prof. John Monnier: “Bu gerçekten öne sürülen görüşün küçük bir olasılığa karşılık doğru olduğunu gösteriyor. Başka bir sistemde de böylesi bir durum söz konusu olabilir” diyor.

Spitzer Teleskopu ile alınan görüntüde diskin oldukça düz görünüyor. “Hem de bir gözleme gibi dümdüz” diyor Monnier.

Monnier bu görüntülerin Kızılötesi birleştiricisi (MIRC) ile üretildiğini belirtiyor. MIRC ile Georgia State Üniversitesi’nde CHARA dizisinin dört teleskobu ile alınan ışık birleştirilmiş ve böylece Hubble’dan 100 kat daha büyük görüntüler elde edilmiş.

Önceleri yıldızların ışığını izleyerek bilgi veren teleskoplar, MIRC ile ilk kez yüzeyini görmek için kullanıldı.

Astronomi Bölümü’nden Fabien Baron, “Girişim aracıyla uzaktaki nesnelerin yüksek çözünürlükteki görüntüleri elde ediliyor. Bu birçok sorunun yanıtlanmasını sağladığı gibi beraberinde pek çok yeni soru da getiriyor” diyor.

Epsilon Aurigae’daki toz diskinin görüntüleri için tıklayınız.

Kaynak: ScienceDaily

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d