İkizler Göktaşı Yağmuru Başladı

İkizler (Gemini) Göktaşı yağmuru için İkizler takımyıldızını bulmanız gerekecek. Grafikte İkizler, Avcı (Orion) takımyıldızının kırmızımsı görünen devi Betelgeuse yıldızının solunda yer alıyor. Mars ise İkizlerden daha sonra kuzey-doğudan doğuyor. (Görüntü kaynağı:Tony Phillips)

Gökyüzünün görsel şölenleri arasında kendine 1. sırayı alan göktaşı yağmurlarından birini daha 2011’in bu son günlerinde izleyebileceğiz. İkizler Takımyıldızı (Gemini) bölgesinden gelir gibi görünen bu göktaşları yılın en iyi 2. göktaşı yağmurudur. Hızları diğer göktaşı yağmurlarına göre daha yavaş olduğu için birkaç saniye süreyle izleyicilere kendilerini gösterirler.

İkizler göktaşı yağmurunu oluşturan kuyrukluyıldız 3200 Phaethon’dur. 1983 yılında Gökbilimciler İkizler yağmurunu oluşturan nesnenin 3200 Phaethon  olduğunu buldular. Aslında bu nesneyle ilgili asteorid olabileceği yönünde görüş de bildirilmiştir. Ancak asteoridler uzaya toz parçaları bırakmadıklarından bu görüş kendine yer bulamamıştır. 3200 Phaethon Güneş’e en yakın 0.14 GB* ve en uzak olduğu konum ise 2.4 GB’dir. Bu uzaklığına bakıldığında nesne Mars ile Jüpiter’in arasındaki asteorid kuşağından gelmektedir. 3200 Phaethon’nin yörünge dönemi 1.4 yıldır. 3200 Phaethon 5 km genişliğindedir.

İkizler göktaşı yağmuru ile 13 Aralık’ı 14 Aralık’a bağlayan gece saatte 100 dolayında yıldız kayması izleme şansınız olabilir. Bu göktaşları saatte 130 bin km hızla Dünya’ya düşecekler. Bu hız bize çok yüksek görünse de diğer göktaşı yağmurları arasında düşük bir hızdır.

13 Aralık akşamı havanın kararmasıyla başlayacak olan şölen 22:00 gibi zirve yapacak. Bu şöleni kaçırmak istemiyorsanız İkizler Takımyıldızını gözeterek şehir dışına çıkmanızı tavsiye edebilirim. Sonrasında yere sırt üstü uzanıp gökyüzünü izlemeye başlayın. Aralık ayında olduğumuzdan üztünüze sağlam giysiler giymeniz yanınızda da içinizi ısıtacak sıcak içecekler almanız gerekecektir.

İkizler yağmuru için İkizler (Gemini) Takımyıldızını bulmanız gerekecek. Gerçi bu göktaşı yağmurunu izlemek için sürekli o bölgeye değil gökyüzüne bakmak gerekiyor ama yerini bilip de bakarsanız daha fazla göktaşı izi görebilirsiniz. İkizler Avcı Takımyıldızı’ndaki kırmızı dev Betelgeuse’un doğusunda ve Ay’ın hemen üzerinde yer alıyor.  Takımyıldızın en parlak yıldızları ise Castor ve Pollux. Pollux Güneş’in 8 katı büyüklüğünde ve 1.8 Güneş kütleli bir kırmızı dev olduğundan kırmızımsı bir renk ile kendini gösterir.

İyi seyirler.

* GB:  Gök birim. Dünya’nın Güneş’e olan ortalama uzaklığı 150 milyon km’ye 1 GB denir.

Önerilir...

8 Yorum

 1. Çanakkalede bir köydeyim hava çok açık ve 1 saat içerisinde 38 adet saydım Sayamadıklarımda olmuştur..

 2. Kendi çelişkinizi kendiniz ortaya çıkardınız. Tebrik ederim. Demek ki doğru ifade yıldız kayması değilmiş. Lütfen bu tür hataları en azından siz yapmayınız. Teşekkür ederim…

  1. Aslında burada bir abartı söz konusu, yoksa yıldızların kaymadığını biliyoruz: Bunu çeşitli yazılarda da dile getirmiştim. Örneğin ‘http://www.astronomidiyari.com/link/egri.html’ sayfasında bu durum yazıyor. Halk arasında yıldız kayması olarak belirtilen bu olayın aslında göktaşı yağmuru olduğunu ve nedeninin bir kuyrukluyıldız olduğunu belirtmek için kullanmıştım.

 3. Aslında benim sormak istediğim başka bir durum var. Haberin yayın tarihi 13 Aralık 2011 olarak görünüyor. Ama ilk yorum 2009 yılına ait. Benzer başka bir haber ile bağlantılı da ondan mı böyle?

  1. Göktaşı yağmurları her sene aşağı yukarı aynı günlerde tekrarlanır. Dolayısıyla ben de bu haberleri önceki haberleri düzenleyerek tekrar yayına sunuyorum. dolayısıyla yapılan yorumlara dokunmadığım için onlar görülebiliyor.

 4. “100 dolayında yıldız kayması izleme” ifadesi ne derece doğru? 

  1. “Eğer yeterince karanlık bir yerde iseniz ve Ay’da yoksa 100 dolayında izlenebilir” anlamına geliyor bu. Elbette günümüzde böylesi bir yeri bulmak çok zor. Tam anlamıyla zifiri karanlık, nemsiz bir yer kastediliyor.

 5. ankara semalarında dün aksam bir tanesini yakalama şansımız oldu çok güzeldi!!!

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d