Pluto’yla ilgilenmemizi ve sevmemizi sağlayan Yeni Ufuklar (New Horizons) aracı Pluto ötesi bölgedeki yolculuğunu sürdürüyor. Araç şimdi de cüce gezegen Quaoar’ı görüntüledi (kırmızı daire içindeki parlak cisim).

Kuiper Kuşağı içinde, yani Güneş’ten çok ama çok uzakta yolculuğunu devam ettiren Yeni Ufuklar, eşsiz görüntüler iletmeyi sürdürüyor. Bu fotoğrafın alındığı sırada Quaoar Güneş’ten 6,4 milyar km ve araçtan 2,1 milyar km uzaktaydı. Oldukça parlak görülen Ouaoar burada sadece bir kısmını gösteriyor. Bu görsellerdeki parlaklık değişimleri cismin yüzeyiyle ilgili ipuçları vermektedir.

Görüntüde arka alanda birçok yıldız ve iki de gökada (IC 1048 ve UGC 09485) parlamaktadır. Quaoar bu cisimlere göre göre daha yakın olduğundan onların önünde hareket ediyor görünmektedir.

Yeni Ufuklar aracının yeni görevi ise 2019’da Güneş Sisteminin erken döneminde oluştuğu düşünülen 2014 MU69 ile buluşmak olacak.

Yolun açık olsun Yeni Ufuklar…

Görüntü telif hakkı: NASA/JHUAPL/SwRI

NASA/New Horizons

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d