Jüpiter’de Bir Parlama Daha!

İngiliz gökbilimci Pete Lawrence çarpmadan iki gün sonra lekenin büyüdüğünü gözledi. (Pete Lawrence/DigitalSky.org.uk)

10 Eylül 2012’de amatör gökbilimci Dan Peterson Jüpiter’de bir patlama gözledi. Patlama hakkında rapor yazan Peterson’ın ardından başka bir amatör gökbilimci George Hall, Jüpiter gözlem filmlerini incelediğinde aynı olayı farketti.

Gözlemlere göre patlama sadece 2 saniye sürdü. Jüpiter’in kuzey kutbunun alt kısmında gözlenen patlamayı Peterson, Meade 12 inç’lik LX200GPS teleskopu ile farketti.

Pterson’a göre bu patlama 1994’te Jüpiter’e çarpan Shoemaker-Levy kuyrukluyıldızının gösterdiği etkiye göre çok daha sönüktü. Patlamanın küçük bir göktaşı ya da kuyrukluyıldız çarpması sonucu mu oluştuğu hakkında henüz net bir bilgi yok.

“Tahminim küçük olduğu için görülemeyen bir kuyrukluyıldızın Jüpiter’e düşmesi yönünde” diyor Peterson.

Olayı gözlediğini sonradan farkeden Hall ise: “Raporu görünce hemen o sabah çektiğim filmleri inceledim” diyor.

Hall Jüpiter’deki parlamayı ele alan filme göre patlamanın 10 Eylül sabahı saat 06:35’de oluştuğunu bildiriyor. Hall bu olayı 12 inç’lik LX200GPS teleskopuna bağlı kamerayla kaydetmiş.

Jüpiter’e çarpan nesne daha sonra Jüpiter atmosferinde Büyük Okyanus büyüklüğünde bir lekeye neden oldu.

Jüpiter’de daha önce de 2010 yılının Haziran ve Ağustos aylarında iki parlama görülmüştü.

Şimdiye kadar bilinen en ilgi çeken Jüpiter parlaması ise 1994’de gözlenendi. Shoemaker-Levy adlı bir kuyrukluyıldız 20’den fazla parçaya ayrılarak dev gezegene çarpmıştı.


 space.com

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d