Leonid Göktaşı Yağmuru Başladı

13 Ağustos 2009’da saat 01:52’de Uğur İkizler tarafından çekilmiş bu fotoğrafta Perseid Göktaşı yağmurundan bir göktaşı izi görünüyor. Fotoğraf 27 saniyelik pozlama ile çekilmiş.

1533 Tempel-Tuttle kuyruklu yıldızının kalıntılarından oluşan Leonid göktaşı yağmuru şöleni bugün başladı. Göktaşı yağmuru yarın yani 17 Kasım’da zirveye ulaşacak. Açık bir gökyüzünde ve ışık kirliliğinden arınmış bir yerde, saatte 25-30 dolayında ‘yıldız kayması’ izleyebileceksiniz. Göktaşı yağmuru 22:00 gibi kuzeydoğuda, Mars’tan hemen sonra doğacak olan Aslan Takımyıldızı ile başlayacak. Kuyrukluyıldız kalıntıları dünyaya saatte 230 bin km gibi yüksek bir hızla çarpacak.

Halk arasında yıldız kayması olarak bilinen olay aslında Güneş çevresindeki yörüngesel dolanımını yapan Neptün ötesinden gelen göktaşlarının bıraktıkları irili ufaklı parçalardır. Dünya Güneş çevresindeki dolanımı sırasında zaman zaman bu kalıntıların arasından geçer. Bu geçiş sırasında da Dünya’ya düşen kalıntılar atmosferde yanarak arkalarında bir ışiık kuyruğu oluşturur ve izleyicilere görsel olarak güzel bir ziyafet sunarlar.

Göktaşı yağmurlarını izlemeniz için gözleriniz yeterli olacaktır. Teleskop veya dürbüne ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken hava açıksa üstünüze sağlam birşeyler giyip gökyüzünü görebileceğiniz açık bir yere gitmek ve toprağa uzanmak. Böylece hem gökyüzünün muhteşem güzelliğine tanık olacaksınız hem de göktaşı yağmuru sayacaksınız. Acaba kaç tane görebileceksiniz?

Önerilir...

7 Yorum

 1. Çok teşekkür ederim Fuat bey,

  İyi bayramlar 🙂

 2. Kerem Bey, ışık kirliliğinin çok olduğu İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsunuz anladığım kadarıyla. İstanbul’da göktaşı yağmurlarını görmek hüner ister. Hele ki fotoğrafını çekmek bırakın İstanbul’u ücra köşelerde bile zor. Çünkü bunlar anlık olaylar. Ancak makinenizi otomatik ayarlayıp bir bölgeye ilişkin sürekli fotoğraf çekebilirseniz bir-iki tane yakalayabilirsiniz, tıpkı Uğur İkizler gibi.
  İkizler göktaşı yağmuru 12 Aralık’tan itibaren saat 20:30 gibi kuzeydoğu yönündeki ikizler takımyıldızından başlayacak. Ama o bölgeye tüm gökyüzüne bakmak gerekli. Hava açık olursa güzel bir görsel şölen görebiliriz. Unutmadan 31 Aralık yılbaşı akşamı da Ay Tutulması gerçekleşecek. Bu olayları güncel haber veren sitelerde görebileceksiniz. Ben de sitemde detaylarını yazacağım.

 3. Ümit bey gerçekden çok sevindim buna 🙂

  Aslında ben bir önceki sorumu sorarken, pek ümitsiz bir şekilde sormuşdum ama mutlu haberi verdiniz 🙂

  Gece Saatlerinde mi olucak ve biraz daha bilgi vermeniz mümkünmü acaba ?

  Veya daha detaylı bir bilgi alabilecegim bir yer varmı ?

  ilginiz için çok teşekkür ederim 🙂

 4. Kerem Bey üzülmeyin. 12-14 Aralık’ta İkizler göktaşı yağmuru ile saatte 100 dolayında göktaşı izi görebileceksiniz.

 5. Zaten bir kadar geç kalmışım 🙁

  yokmu yakın zamanda yine gök taşı yağmuru ? 🙂

 6. Fotoğrafını çekmek için harika olucak,

  ama daha detaylı bilgi nasıl edinebilirim ?

  istanbul boğazının avrupa kıyısından fotoğrafını çekmem mümkün olabilirmi ?

  çografi olarak tam konumunu tam çözemedimde 🙁

 7. umarım bu gece görebiliriz

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d