Şafak, Vesta Yörüngesine Giriyor

Şafak’ın 9 Temmuz 2011 tarihinde ilettiği Vesta görüntüsü. (NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA)

NASA’nın Şafak (Dawn) uzay aracı asteroit Kuşağı içindeki Vesta ile dostça zaman geçirmeye başladı. Araç asteroite -tavla oynama mesafesi kadar-, 41 000 km kadar yaklaşarak dostluklarını pekiştirecek. Aracın bugün asteroitin yörüngesine bugün girmesini ve ilerleyen günlerde de belirli bir yörüngeye oturmasını bekleniyor. Bunun için Pazar günü araçtan her şeyin normal olduğunu bildiren bir mesaj alınması gerekiyor. Uzay aracı ve asteroit bizden 188 milyon km kadar uzaklıkta bulunuyor.

NASA’nın Jet İticileri Laboratuarı’ndan (JPL) Şafak projesi müdürü Robert Mase: “Bu aşamaya gelebilmek için dört yıl bekledik. Şimdiye kadar Şafak her şeyin yolunda ve hesaplandığı gibi ilerlediğini bildirdi” diyor.

Mühendisler Vesta’nın Güneş çevresindeki yörüngesini doğru olarak analiz ettikten sonra Şafak aracına talimatlarını iletmiş ve aracın doğru zamanda ve doğru yerde olmasını sağlamışlardır. Sonraki birkaç gün içinde Vesta’nın kütle çekimi Şafak’ı etkileyerek onun biraz daha alçalmasını sağlayacak. Ancak daha sonra Şafak dizginleri eline alıp doğru yörüngeye oturup Vesta’nın çevresindeki tularına başlayacak.

Eylül 2007 yılında fırlatılan Şafak, Temmuz 2012’de ikinci hedefi olan cüce gezegen Ceres’e doğru yol alacak. Böylece araç Dünya’nın ötesinde Güneş Sistemi’nde iki cismin yörüngesine yerleşen ilk araç olma unvanını da elde edecek.

Şafak’ın Vesta hakkında elde ettiği verileri ve görüntüleri aşağıdaki adreslerden izleyebilirsiniz:

http://www.nasa.gov/dawn

http://dawn.jpl.nasa.gov .

Twitter adresi: http://www.twitter.com/NASA_Dawn .

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d