Titan’daki Mini Nil Nehri

Titan’ın geniş ve uzun nehrinin radar görüntüsü.  Titan’ın geniş ve uzun nehrinin radar görüntüsü. (NASA/JPL-Caltech/ASI)
Bu radar görüntüsü 26 Eylül 2012’de alındı. Denize dökülen nehir kuzey kutuptaki Ligeia Mare bölgesinde yer alıyor. (NASA/JPL-Caltech/ASI)

Satürn’ün en büyük uydusu Titan üzerinde, 400 km’den fazla uzunluğa sahip bir nehrin görüntüsü elde edildi. NASA’nın Cassini uzay aracının elde ettiği veriler, Dünya’daki Nil nehrinin bir minyatürü olan nehrin bir denizle buluştuğunu gösteriyor. Güneş Sistemi’nde sadece Dünya ile Titan yüzeyinde sıvı göl, deniz ve akarsu bulunuyor.

Bilimcilerin yüksek çözünürlükteki radar görüntüsüyle elde ettiği nehir, düz bir yüzey üzerinde koyu rengiyle kendini gösteriyor. Kuzey kutbundaki nehrin koyu görünmesinin nedeni ise sıvı hidrokarbonlardan oluşmasıdır.

Brigham Young Üniversitesi’nden Cassni radar ekibi üyesi Jani Radebaugh: “Tıpkı büyük akarsuların denize dökülmesinde görüldüğü gibi Titan’ın nehri de denize dökülmeden önce menderesler oluşturmuş. Bu da dünya’daki gibi Titan’ın anakara kırıklarını ve bunların da havzaların oluşumuna neden olduğu katkıyı gösterir” diyor.

Titan yüzeyinde sıvı olduğunu biliyoruz. Dünya’da hidrolojik döngü su ile gerçekleşirken Titan’da sıvı etan ve metan gibi hidrokarbonlar bu çevrimi sağlar. Cassini görünür ışık altında çalışan kameraları ile 2010 yılının sonlarına doğru Titan’ın ekvatoral bölgelerinde karanlık bölgeler olduğunu ortaya çıkardı. Cassini 2008 yılında da görsel ve kızılötesi haritalama tayfölçeriyle Ontario Lacus olarak bilinen Titan’ın güney yarımküresinde bir sıvı etan gölü olduğunu doğrulamıştı.

NASA’nın Jet İticileri Laboratuarı’ndan Steve Wall: “Dünya ile birlikte Titan, yüzeyinde hareketli sıvı barındıran özel yerlerdir. Hareket halindeki sıvı, deniz, göl ve akarsulardan buharlaşarak yağmur şeklinde tekrar yüzeye dönmesidir. Dünya’da bu, su ile Titan’da ise metan ile gerçekleşir” diyor.

Nil Nehri’nin Sudan yakınında oluşturduğu menderesler ve kırıklar. Dünya’daki Nil Nehri 6700 km uzunluğa sahiptir ve oluşumuna ilişkin süreçler oldukça karmaşıktır. Ancak geçtiği bazı bölgelerde fay hattı olduğu biliniyor. (NASA/JPL-Caltech)


NASA-Cassini

Önerilir...

2 Yorum

  1. hocam bu metan ve etanı ilerde yakıt olarak kullanabilir miyiz?

    1. Evet bu gelecekte yapılacak olası uzun uçuşlar için istasyon olarak Titan kullanılabilir.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d