Voyager 1’den Mesaj Var

Merhaba. Ben Voyager 1 Uzay Aracı. Neredeyse unuttuğunuz bir uzay aracı…

33 yıl kadar önceydi. Dünya’yı, roketimin ayakları toprağa değerken gördüğüm son gündü. O günden sonra Dünya’yı yalnız uzaydan gördüm. O da bir yere kadar. Size  “Soluk Mavi Nokta” fotoğrafını yollayan benim. Şimdi ise Dünya’dan ve Güneş’ten çok ama çok uzaktayım.

Size dargın değilim. Beni bu sonsuz boşlukta yalnız bıraktığınız içinse hiç değilim. Ben yine de görevimi yapıyorum. Size çok güzel görüntüler yolladım. Güneş Sistemi’ndeki bazı nesnelerin görüntülerini ilk kez gördünüz, heyecanlandınız.

Mars’ın hilalini gösterdim size. Donra dev gezegenleri, Jüpiter ve Satürn’ü. Ama önce size Venüs’ü gösterdiğimi unutmayın.

Voyager 1’in 14 Şubat 1990’da Dünya’ya yolladığı ünlü Dünya görüntüsü.

İlk kez Apollo astronotları Dünya’dan dışarıdan bakmış ve büyülenmişlerdi. Ben ise çok daha uzaktan baktım. O kadar küçük parlak nokta arasında dünyayı buldum ve size gösterdim. Şimdi ise Güneş’ten 17 milyar km uzaklıktayım. Siz bir yerden bu kadar uzağa gitmenin ne olduğunu bilir misiniz?

Size yolladığım o soluk mavi nokta görüntüsünü Carl Sagan yorumlamış, duydum. Bana ilettiler. Herhalde o fotoğraftan sonra Dünya’da savaşlar bitmiştir. Öyle mi, gerçekten savaşlar bitti mi?

Ben yoluma devam ediyorum. Dünyayla hala haberleşiyorum, bilmem size bilgi geliyor mu? Bir süre daha haberleşeceğim. Tek derdim, mesaj sürelerinin yavaş yavaş uzaması. Size elveda demeden önce son bir isteğim var: O mavi kürenin bir fotoğrafını bana yollar mısınız? Bende yok da.

Not: Voyager 1 Uzay Aracı 14 Şubat 1990’da (yani bir başka Sevgililer Günü’nde) Dünya’ya olan sevgisini bu fotoğrafla bildirmişti. Fotoğrafla ilgili Carl Sagan’ın açıklamasını okumak için tıklayın.

Önerilir...

1 Yorum

  1. Carl Sagan’ ın hazırladığı ve yazdığı tüm kitap ve belgeselleri okuyup izlenmesi gerektiğini düşünüyorum…

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d