Webb’in İlk Derin Alan Görüntüsü

James Webb Uzay Teleskopu uzak evrenin en derin ve en keskin kırmızı-öte dalga boyunda aldığı ilk görüntüsünü yolladı. Webb’in İlk Derin Alanı olan bu görüntü ile, SMACS 0723 gökada kümesi oldukça ayrıntılı şekilde görüntülenmiş oldu.

Kırmızı-öte dalga boyunda en soluk cisimler de olmak üzere binlerce gökada Webb’in görüntüsünde net bir şekilde görüntülendi. Uçsuz bucaksız evrenin bu parçası, gökyüzünde, uzattığınız kolunuzun, parmak ucundaki bir kum tanesinin gördüğünüz alan kadar yer kaplar.

Webb’in Yakın Kırmızı-öte Kamerası (NIRCam) tarafından çekilen bu alan, farklı dalga boylarındaki görüntülerden oluşan ve toplamda 12.5 saat süren pozun bileşimidir. Webb, Hubble Uzay Teleskopu ile haftalar süren en derin alanların da ötesinde çekim yapabilme yeteneğine sahiptir.

Görüntü, SMACS 0723 gökada kümesinin 4.6 milyar yıl önce ortaya çıktığı şeklini göstermektedir. Bu gökada kümesinin bileşik kütlesi, arkasındaki çok daha uzak gökadaları büyüten bir kütle çekim merceği görevi görür. Webb’in NIRCam’ı bu uzak gökadaları keskin bir odak noktasına getirerek yıldız kümeleri ve daha önce hiç görülmemiş küçük, soluk yapıları ortaya çıkardı. Webb, evrendeki en eski gökadaları ararken araştırmacılar, yakındaki gökadaların kütleleri, yaşları, tarihleri ve bileşimleri hakkında daha fazla bilgi edinebilecek.

Görsel telifi: NASA, ESA, CSA ve STScI

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d