Kaos Güzellik

Vallis Marineris kanyon sisteminin güneydoğu sınırına yakın platosundaki bu güzel dar boğazlı adalar hızla akan suyun yüzeyi oymasıyla oluşmuştur. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express adlı uzay aracının 7 Aralık 2013’de elde ettiği bu görüntüde toplam uzunluğu 164 km olan Osuga Valles’in merkez kısmı görülüyor. Doğusunda Valles Marines ve 170 km güneyinde Eos Chaos yer …

Mars’ta Yeni Bir Dere Oluştu

NASA’nın Mars Yörünge Keşif Aracı’ndaki Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Kamerası (HiRISE) ile çekilen Kasım 2010 ile Mayıs 2013 görüntülerinin karşılaştırılması Mars’ın güneyindeki dağlık bir kraterinin duvarında yeni bir kanal oluşumunu ortaya çıkardı. Görüntüler http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA17958 adresinde yayınlandı. Mars’ın dağlık güney kısmı derin uçurum ve yarıklarla doludur. Görüntü eski bir sel yatağından akan eski malzemenin oluşturduğu yeni …

Mars Kanallarını Karbondioksit mi Oluşturdu?

NASA’nın Mars Yörünge Keşif Aracı’nın geçtiği yeni görüntüler gezegende sıra dışı bir hareketlenme olduğunu gösterdi. Zaman içerisinde su değil de donmuş karbondioksitin kumlu toprakta kanalları oluşturduğu belirlendi. Kışın donan karbondioksit, ilkbaharın gelmesiyle birlikte tekrar gaz formuna bürünüyor.

Mars’ın Bir Bölgesinin Ayrıntılı Görüntüsü

NASA’nın Mars Yörünge Keşif Aracı’na bağlı olan HiRISE kamerası ile alınmış 600 ayrıntılı görüntü ile yandaki Mars yüzeyi görüntüsü elde edildi. Görüntüde Mars yüzeyindeki sırtlar, sarp kayalıklar, kıvrımlı su yolları görülüyor.

Görüntü, Mars’ın kuzey yarım küresinin orta enlemlerindeki bir kraterin batıya bakan yamacına ait.

Mars’taki Karbonat Ne Anlama Geliyor?

NASA’nın Spirit Mars gezginiyle elde edilen, Mars’ın eskiden yaşam için elverişli olup olmadığına ilişkin 4 yıldır süren araştırma, yüzeydeki kayalardan elde edilen kanıtlarla devam ediyor.

Spirit ile 2005 yılının sonlarına doğru incelenen kayalarda yüksek yoğunlukta karbonat bulunmuş ve bunun ancak asitle çözünebileceği belirlenmişti.