Vallis Marineris kanyon sisteminin güneydoğu sınırına yakın platosundaki bu güzel dar boğazlı adalar hızla akan suyun yüzeyi oymasıyla oluşmuştur.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express adlı uzay aracının 7 Aralık 2013’de elde ettiği bu görüntüde toplam uzunluğu 164 km olan Osuga Valles’in merkez kısmı görülüyor. Doğusunda Valles Marines ve 170 km güneyinde Eos Chaos yer alır.

Osuga_Valles_Mars
Bölgenin topografik görüntüsü (ESA/DLR/FU Berlin).

Osuga Valles’in bu bölgesi Eos Chaos bölgesine kadar yayılan bir çıkış kanalıdır. Bölgede yoğun erozyona uğramış blok alanlar egemendir. Bu kanallar 2,5 km derinliğe sahip Osuga Valles’e kadar uzanır.

Osuga Valles içindeki bu aşınmanın bir sel sonucu oluştuğu düşünülüyor. Vadide görülen adaların çevresindeki düzene göre akış yönü kuzeydoğuya (görsellerde sağ alt kısım) doğru,  paralel akıntı setleri ve kanalın üzerinde çeşitli yerlerde daha dar su akıntılarının oluştuğu yönünde fikir veriyor.

Genişliği 20 km’ye derniliği 900 m’ye kadar ulaşan kanallarıyla Osuga Valles bölgesi (ESA/DLR/FU Berlin).

Adalar üzerindeki kanalların varlığı, bunlar arasındaki yükselti farklılığı ve kesişme özellikleri göz önüne alındığında Osuga Valles selinin birkaç bölümden oluştuğunu öneriyoruz. Odaklanmış perspektif görüntüde suyun görüntünün üst kısmına doğru aktığı ve bunun sonucunda yivli vadi tabanını ortaya çıkararak adalar içinde oyulmuş kanallardan aktığını gösteriyor.

Bölge çevresinin topografik görüntüsü (NASA MGS MOLA Science Team).

Yakın görüntülerdeki kanalın kuzeyinin sağındaki kızımsa iki düzensiz şekilli keskin kenarlı adalar erozyona uğrayarak yuvarlak hatlara dönüşmemiş olduğu görülüyor.

Akan suyun arazinin içine süzülüp yeraltında bir göl oluşturup oluşturmadığı ise henüz bilinmemektedir.

ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d