Gösteriliyor: 1 - 10 of 11 Sonuçlar

Ay’ın Kuzey Kutbu

ESA’nın SMART-1 uydusu Ay’ın kuzey kutbunu görüntüledi. Bu fotoğrafta kutup bölgesinin birçok kraterle kaplı olduğu görülüyor. Ay’ın kuzey kutbu görüntünün merkezindedir. Görüntüde çeşitli boyut ve …

Ay’daki Suda Metal Var!

Ay’daki suyu içmek için filtre gerekir. Ay’ın Güney Kutbu’na yakın bir kraterinin dibinde bulunan suda civa, magnezyum, kalsiyum ve gümüş gibi bazı metaller bulunuyor. Ay’daki zor şartlara karşılık suyun bulunması bilim insanları çok şaşırtmıştı. Çünkü en başta Ay’ın yok denilecek kadar ince olan atmosferi suyu tutamazdı.

Ay’daki Su ve Kimyasal Maddeler

Yaklaşık bir yıl kadar önce Ay’da su olduğunu duyuran bilim insanları şimdi de Ay’da beklenenden daha fazla su olduğunu NASA’nın Ay Krater İzleme ve Algılama Uydusu (LCROSS) ve Ay Yörünge Keşif Aracı (LRO) ile ortaya çıkardı. Bu araçlar ile karanlıkta kalan kraterlerin toprağının birçok yararlı madde barındırdığı belirlendi.

Ay’daki Suyun Kaynağı Bulundu

NASA, Ay’daki su ile ilgili yapılan son araştırmalarla Ay’daki suyun Dünya’daki büyük göllerden daha fazla olduğunu belirledi. Washington’daki Carnegie Enstitüsü Jeofizik Laboratuarı bilim insanlarına göre Ay’daki su, erken dönemdeki sıcak magmanın soğuyup kristalleşmesiyle oluşmuş.

Ay’daki Buzun İkinci Onayı

Gökbilim ile ilgili olsun olmasın herkes birkaç ay önce Ay’da su bulunduğu haberini hatırlayacaktır. NASA şimdi bu buzun varlığını radar yöntemiyle onayladı. E canım ne gereği var diyebilirsiniz. Bulunan suyun ne kadar olduğunu merak ediyorlarda ondan. Siz merak etmiyor musunuz?

LCROSS:Evet, Ay’da Su Var

Ay’ın yeni tanımı: Suyu olan ıssız ve kuru bir yer!

NASA, LCROSS uydusu ile 9 Ekim’de Ay’ın güney kutbundaki Cabeus Kraterine bir kütle fırlatmıştı. Buradaki amaç Ay’ın bu kısmında bulunan kraterlerde buz olup oladığı, eğer varsa ne buzu olduğunun analizini yapabilmekti. Bölgedeki kraterlere ışık düşmediğinden içleri görülemiyordu. Krater milyarlarca yıldır ışık görmüyordu. Kraterden uzaya doğru fırlayan Ay zerreleri deneysel aracın üzerinden de geçerek, aracın analiz yapmasına olanak sağlamıştı. Alınan son bilgilere göre Ay’ın bu kraterde su buzu olduğunu gösteriyor.

Ay’da Su Molekülleri Bulundu

Bilim ve gökbilim için önemli sonuçlar doğuracağı kesin görünen bir gelişmeyi duyurmak istiyorum: Ay’ın kuzey kutbunda su bulunduğu dört ayrı uzay aracıyla doğrulandı. Haberin detayı aşağıda.

NASA Ay’ın kutup kısımlarında su molekülleri bulunduğunu açıkladı. Üç ayrı uzay aracıyla yapılan keşifte bulunan küçük su molekülü olarak adlandırılan bir hidroksil molekülü. Hidroksil molekülü bir oksijen ve bir hidrojen atomundan oluşuyor.

Gözlemler Ay Mineraloji Eşleştiricisi veya M3 (M küp), Hindistan’ın Chandrayaan-1 aracılığıyla gerçekleştirildi.