Ay’daki Suyun Kaynağı Bulundu

Daha önce Hindistan’ın Chaandra uydusunun da verileri kullanılarak Ay’da su olduğu kanıtlanmıştı.

NASA, Ay’daki su ile ilgili yapılan son araştırmalarla Ay’daki suyun Dünya’daki büyük göllerden daha fazla olduğunu belirledi. Washington’daki Carnegie Enstitüsü Jeofizik Laboratuarı bilim insanlarına göre Ay’daki su, erken dönemdeki sıcak magmanın soğuyup kristalleşmesiyle oluşmuş. Bu oluşumun Ay’a özgü olduğu belirtiliyor.

Carnegie Enstitüsü’nden Francis McCubbin: “40 yıldan uzun zamandır Ay’ın kuru olduğunu düşünüyorduk. Çalışmamızda Apollo’nin iki ay taşı örneğinin su minerali taşıdığını ve bunun bir hidrojen ile bir oksijen atomundan oluşan hidroksil molekülü olduğunu belirledik” diyor.

McCubbin’in ekibi Ay’da milyon parça başına 5 ile milyar parça başına 64 parça oranında su olduğu sonucuna ulaştılar. Bu sonuç daha önceki düşünülenden çok daha fazladır. Daha önce Ay’da milyar parça başına 1 parça su olduğu sanılıyordu.

NASA’nın Washington’daki Gezegen Bilimleri bölümü yöneticisi Jim Green: “Artık Ay’daki suyun hidroksil su olduğunu biliyoruz. Bu ise Ay’daki kayaların küçük bir bileşenidir” diyor.

Ay’ın, 4.5 milyar yıl önce dünya ile Mars büyüklüğündeki bir gezegenin etkileşmesiyle oluştuğu kuramı kabul ediliyor. Çarpışmanın etkisiyle oluşan yıkıntının büyük bir kısmı Ay’ı oluşturmak üzere Dünya yörüngesine yerleşmiştir. Bu süreçte bir noktada biriken sıcak magma durumundaki madde sıkışıp soğuyarak okyanusları oluşturmuştur. Bu soğuma sırasında su, kristalleşen minerallerin arasında hidroksil molekülü olarak saklanmıştır.

Önceki çalışmalarla hem Ay yüzeyinde hem de Ay yüzeyinin altında suyun olduğu belirlenmişti. Kristal kayaların içini inceleyen Carnegie araştırmacıları burada KREEP (K-potasyum, REE-ender toprak öğeleri ve P-fosfor) olduğunu gördüler. Bu kayaçların bazıları çarpışma sırasında bazaltik kayaların erimesiyle oluşmuştur.

“Analiz için KREEP’i seçmemizin nedeni, suyun bu kristal yapılar içinde çözülemez olduğu ve bunlar içinde konsantre olmasından dolayıdır” diyor Carnegie ekibinden Andrew Steelesi.
Ay yüzeyindeki birçok kaya türünde düşük yoğunlukta su olduğunu gösteriyor ve bunun da Ay yüzeyinin altındaki magmanın soğuması sonucunda oluştuğu söylenebilir.

Washington Üniversitesi’nden Ay bilimcisi Bradley Jolliff: “Ay’da hidroksil olduğunun kanıtları bizi fazlasıyla memnun etti. Buradaki yoğunluğun çok  düşük olmasından dolayı şimdiye kadar bulunamamıştı. Şimdi ise sonuçları görmeye başladık. Artık Ay’daki suyun kaynağının Ay’ın iç kısmı olduğunu söyleyebiliyoruz” diyor.

Kaynak: NASA

Önerilir...

6 Yorum

  1. Ay’daki su ve kolonileşme ile ilgili ayrıca “Ay’daki suda metal var” haberini ve yazılan yorumu da okumak gerek.

  2. Ayrıca NASA’ nın ilerleyen zamanda (Ne zaman olur Allah bilir.) olası kötü senaryolarda insanlığı kurtarabilmek (Ne kadarını kurtarabilirse tabi) gibi niyetleri ve çalışmaları da var. Mesela Güneş’in ömrünün sonuna doğru önce bir miktar genişleyeceğini, bu arada Merkür, Venüs ve hatta Dünya’yı yutacağını, sınırlarının Mars’ı bile yaşanmaz hale (gezegeni tamamen parçalaması ya da yutması) getireceğini, sonra da tekrar içe çökerek beyaz cüce haline geleceğini düşünüyorlar. Bu da dış gezegenler olarak bildiğimiz Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün hatta belki Plüton ve diğer cüce gezegenlerde su bulunup da (içilebilir durumda olması süper bir şey olur tabi) oralar da koloniler kurulmasını önemli hale getiriyor. Nasa, Ay’a koloni kursa bile böyle bir kötü senaryoda bu koloni bir işe yaramaz. Tabi tüm bunlar Nasa’nın senaryoları. Bakalım neler olacak… Kader, kısmet artık…

  3. (”  ‘Analiz için KREEP’i seçmemizin nedeni, suyun bu kristal yapılar içinde çözülemez olduğu ve bunlar içinde konsantre olmasından dolayıdır’ diyor Carnegie ekibinden Andrew Steelesi… Ay yüzeyindeki birçok kaya türünde düşük yoğunlukta su olduğunu gösteriyor…Artık Ay’daki suyun kaynağının Ay’ın iç kısmı olduğunu söyleyebiliyoruz”) 
    NASA’nın Ay araştırmasından vazgeçme nedeni belki de budur. Suya ulaşabilmek için çok çabalaması gerekecekti, bu da çok masraflı olacaktı. Ayrıca bizim sular H2O ‘dur. Bu su ise HO. Çok zahmetli gelmiştir Nasa’ya. Şansını Enceladus ya da Europa uydularında denemeye karar vermiş olabilir.

  4. GENELDE BU GİBİ HABERLER BOŞ ÇIKIYOR.ORADA SU VARSA HERŞEY.. OKSİJEN DE OLMASI GEREK.DOLAYISIYLE YAŞAM OLMASI GEREKMİYORMU..

    1. Ay’da su olduğuna ilişkin bilgi ve kanıtlar birkaç farklı aracın gözlemi ve elde edilen radar görüntüleriyle elde edildi. Ancak burada dikkat edilmesi ve gözden kaçan konu şu: Ay’da sözü geçen su sıvı halde değil. Buz olarak bulunuyor. Ay’da atmosfer olmadığından suyu sıvı halde bulamazsınız. Bu nedenle de Ay’da oksijen gazı yoktur. Bulunan su katı haldedir. Bu durumda yaşamdan söz etmekte olanaksız.

  5. Tüm bu gelişmelere karşılık ABD nin yeniden Ay’a Dönüş programını iptal etmesi ve Rus Uzay Ajansı’nın birlikte yeniden aya dönüş önerisinin NASA tarafından reddedilmesi çok düşündürücü…

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d