Gösteriliyor: 1 - 10 of 14 Sonuçlar

Kaos Güzellik

Vallis Marineris kanyon sisteminin güneydoğu sınırına yakın platosundaki bu güzel dar boğazlı adalar hızla akan suyun yüzeyi oymasıyla oluşmuştur. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express …

Öteuydularda Yaşam Olabilir mi?

Gökbilimciler bir yandan ötegezegen ararken diğer taraftan bunların çevresinde dolanan öteuydularını da keşfetmek için büyük uğraş veriyor. Yeni bir çalışmada iki ötegezegene ait olasu uydularının yaşam için elverişli olabildiği vurgulandı. 850 dolayında ötegezegen keşfine karşılık henüz tek bir öteuydu keşfedilmedi.

Mars’ın Geçmişindeki Buzun İzleri

ESA’nın Mars Express uzay aracı Mars’ın Argyre Havzasını 6 Haziran’da görüntülemişti. Şimdi de aynı havzadaki Hooke Krateri’nin 380 km kuzeydoğusundaki Nereidum Montes’i gözledi.

Engebeli yapısıyla dikkat çeken Nereidum Montes, Mars’ın en büyük krater alanlarından biridir.

Merak Mars’ta Dere Buldu

Merak (Curiosity) Mars’ta eskiden içinden gürül gürül su akan bir dere keşfetti. Önceki Mars görevlerinde Mars’ta eskiden su olduğuna ilişkin kanıtlar vardı, ancak ilk kez dere yataklarında görülen çakıllar ve su izlerinin yer aldığı kayalar görüntülendi.
Taşların boyutları ve şekilleri bir zamanlar akan suyun ipuçlarını taşıyor.

Eskiden Suyla Dolu Olan Mars Krateri

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express uzay aracından alınan görüntüde çarpışma sonrasında oluşan küçük bir kraterde geçmişte su olduğu ve gezegende sert rüzgarların estiği yönünde kanıtları gösterdi.

Schiaparelli krateri olarak bilinen krater Mars ekvatorunun doğusundaki 460 km’lik Terra Meridiani havzasında bulunuyor.

Mars Kanallarını Karbondioksit mi Oluşturdu?

NASA’nın Mars Yörünge Keşif Aracı’nın geçtiği yeni görüntüler gezegende sıra dışı bir hareketlenme olduğunu gösterdi. Zaman içerisinde su değil de donmuş karbondioksitin kumlu toprakta kanalları oluşturduğu belirlendi. Kışın donan karbondioksit, ilkbaharın gelmesiyle birlikte tekrar gaz formuna bürünüyor.

Mars’ın Bir Bölgesinin Ayrıntılı Görüntüsü

NASA’nın Mars Yörünge Keşif Aracı’na bağlı olan HiRISE kamerası ile alınmış 600 ayrıntılı görüntü ile yandaki Mars yüzeyi görüntüsü elde edildi. Görüntüde Mars yüzeyindeki sırtlar, sarp kayalıklar, kıvrımlı su yolları görülüyor.

Görüntü, Mars’ın kuzey yarım küresinin orta enlemlerindeki bir kraterin batıya bakan yamacına ait.

Mars’taki Karbonat Ne Anlama Geliyor?

NASA’nın Spirit Mars gezginiyle elde edilen, Mars’ın eskiden yaşam için elverişli olup olmadığına ilişkin 4 yıldır süren araştırma, yüzeydeki kayalardan elde edilen kanıtlarla devam ediyor.

Spirit ile 2005 yılının sonlarına doğru incelenen kayalarda yüksek yoğunlukta karbonat bulunmuş ve bunun ancak asitle çözünebileceği belirlenmişti.

Mars Kanalları Mercek Altında

“Mars yüzeyindeki kıvrımlı kanallar, buralardan akan lavlar ya da su ile oluşmuş. Bu düşünce aslında bölgede yaşam olma olasılığını da akla getiriyor.” Hemen dikkatleri üzerine toplayan bu fikir, NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Jacop Bleacher tarafından dile getirildi.