Gösteriliyor: 1 - 4 of 4 Sonuçlar

Swift ve Hubble Asteroit Enkazında

Geçtiğimiz yıl gökbilimciler Scheila adlı bir asteroitin kısa bir süreliğine parlaklığını birden arttırdığına keşfetti. NASA’nın Swift ve Hubble teleskopları verilerine göre bunun nedeni Scheila’ya çarpan küçük bir asteroit. Araştırmacılar çarpışma sonucunda 660 000 tondan fazla tozun atıldığını hesapladı.

Elveda Yıldıztozu

NASA’nın Yıldız Tozu (Stardust) aracının görevi bitti. Araç son olarak 24 Mart’ta Dünya’ya son bilgileri iletti. Araç 14 Şubat günü Tempel-1 kuyrukluyıldızının yakınından geçmişti. Araç son olarak çeşitli manevralar yaparak bu manevralar sırasında ne kadar yakıt harcadığını bildirdi.Araç şimdiye kadar 5 milyar km’den fazla yol aldı.

Yıldıztozu Tempel 1’le Buluşacak

NASA’nın Yıldıztozu-NExT (Stardust-NExT) aracı 15 Şubat 2011’de hedefi olan Tempel-1 kuyrukluyıldızıyla karşılacak. Karşılaşma öncesinde de Güneş’in çevresinde bir tur dolanan Tempel-1’e ilişkin yapılacak gözlemle cisme ilişkin alınan önceki veriler karşılaştırılabilecek. Araç kuyrukluyıldızın 200 km yakınından geçecek.

EPOXI Hartley 2’de Ne Buldu?

Bilim insanları EPOXI aracı ile Hartley 2 kuyruklu yıldızında görülen jetlerin kaynağının yüzeydeki toz ve gaz olduğunu belirledi. Görüntüler NASA ve diğer bilim insanlarınca incelenmeye devam ediyor.

Şekli fıstığa benzetilen Hartley 2 kuyruklu yıldızından fırlayan buz parçacıklarının büyüklükleri golf topu ile basketbol topu arasında değişiyor.