Elveda Yıldıztozu

NASA’nın Yıldız Tozu (Stardust) aracının görevi bitti. Araç son olarak 24 Mart’ta Dünya’ya son bilgileri iletti. Araç 14 Şubat günü Tempel-1 kuyrukluyıldızının yakınından geçmişti. Araç son olarak çeşitli manevralar yaparak bu manevralar sırasında ne kadar yakıt harcadığını bildirdi.Araç şimdiye kadar 5 milyar km’den fazla yol aldı.

Yıldıztozu Tempel 1’le Buluşacak

NASA’nın Yıldıztozu-NExT (Stardust-NExT) aracı 15 Şubat 2011’de hedefi olan Tempel-1 kuyrukluyıldızıyla karşılacak. Karşılaşma öncesinde de Güneş’in çevresinde bir tur dolanan Tempel-1’e ilişkin yapılacak gözlemle cisme ilişkin alınan önceki veriler karşılaştırılabilecek. Araç kuyrukluyıldızın 200 km yakınından geçecek.

EPOXI Hartley 2’de Ne Buldu?

Bilim insanları EPOXI aracı ile Hartley 2 kuyruklu yıldızında görülen jetlerin kaynağının yüzeydeki toz ve gaz olduğunu belirledi. Görüntüler NASA ve diğer bilim insanlarınca incelenmeye devam ediyor.

Şekli fıstığa benzetilen Hartley 2 kuyruklu yıldızından fırlayan buz parçacıklarının büyüklükleri golf topu ile basketbol topu arasında değişiyor.