21 Aralık 2012’de Sadece Kış Başlayacak!

Bilindiği gibi bugünlerde internette ve dilden dile bir haber dolanıyor: 21 Aralık 2012 Dünya’nın sonunu mu getirecek? Bilimciler işlerini güçlerini bırakıp bugünlerde bu soruları sabırla yanıtlıyor. Astronomi Diyarı’nda da 2012’de kopacağı söylenen ‘kıyametlerle’ ilgili küçük bir yazıyı ele aldım. Buyrun.

Ama bundan önce, son sözü başta söyleyelim: 21 Aralık 2012’de Dünya’ya bir şey olmayacak, 22 Aralık 2012’de kalkıp yine işimizin başına döneceğiz. Ancak 21 Aralık 2012 gökbilim açısından önemli bir tarih: Astronomik açıdan kış mevsiminin başlangıcı.

NASA bilimcileri 2012 ile ilgili şu sorulara yanıt verdi:

-Dünya’nın sonu.

-‘Kehanetin’ kökeni

-Maya Takvimi

-Genel kararma

-Gezegenlerin aynı hizaya gelmesi

-Nibiru/Gezegen X/Eris

-Meteor çarpması

-NASA çalışanlarının yorumu

-Güneş fırtınaları

Mavi Bilye. Dünyamız daha 4 milyar yıl daha hayatta kalacak. Telaşlanacak birşey yok, bilimden ayrılmayın. (NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring)

Soru (S): 2012 yılında Dünya’nın karşılaşacağı bir tehdit var mı? Birçok internet sitesine göre Dünya’daki yaşam Aralık 2012’de sona erecek.

Yanıt (Y): 2012’de Dünya’nın başına Bir şey gelmeyecek. Gezegenimiz daha en az 4 milyar yıl daha varlığını koruyacak. Bilimciler, 2012’de Dünya’yı tehdit edecek bir cisim keşfetmedi.

S: 2012’de Dünya’nın yokolacağıyla ilgili kehanetin kökeni nedir?

Y: Hikaye aslında Sümerler tarafından görüldüğü öne sürülen Nibiru adlı gezegenin Dünya’ya çarpacağıyla başladı. Bu çarpışma için önce Mayıs 2003 tarihi belirlendi, ancak bu tarihte birşey olmayınca tarih antik Maya takviminin de sonu olan 2012 yılının Aralık ayına alındı. Böylece sözde kıyamet tarihi belirlendi.

S: Maya takvimi Aralık 2012’de mi bitiyor?

Y: Mutfağınızda asılı olan takvim 31 Aralık’ta bitmiyor mu? Bunun gibi Maya takvimi de 21 Aralık 2012’de sona eriyor. Bizim takvimimiz Maya takviminden farklı olarak 1 Ocak’ta yeniden başlayacak.

S: 23-25 Aralık tarihlerinde Dünya’nın kararacağı bir tahmin mi?

Y: Kesinlikle değil. Ne NASA ne de başka bir bilimsel kuruluş böyle bir kararmayı öngörmüyor. Evrendeki cisimlerin ‘aynı hizaya’ gelmesinin bilinç kaybına neden olacağı iddiası üzerine birçok sahte rapor ya da çalışma üretiliyor. Böylesi hizalamalar (sonraki soruya bakın) uzayda zaman zaman gerçekleşir. NASA yöneticisi Charles Bolden’ın acil bir durumda hükümete ve insanlara yapmaları gereken hazırlıklarla ilgili bir uyarı programı vardır. Bu programa atıfta bulunuluyor. Ancak program bu tarihlerde bir kararma olacağından bahsetmiyor.

S: Gezegenlerin aynı hizaya gelmesi Dünya’yı etkiler mi?

Y: Önümüzdeki birkaç on yıl içinde hiçbir gezegen hizalaması olmayacak. Böylesi bir hizalama ortayan çıksa bile bunun Dünya üzerindeki etkisi önemsiz olacaktır. Bundasn önce de 1962, 1982 ve 2000 yıllarında büyük hizalamalar gerçekleşti. Ayrıca her yılın Aralık ayında Dünya ve Güneş Samanyolu merkeziyle aynı hizaya gelir. Bu her yıl gerçekleşen bir gök olayıdır. Hizamalama hakkında ayrıca ‘Son 2012 Senaryosu: Karadelik Bizi Görecek!‘ yazısını okuyabilirsiniz.

Güneş zaman zaman gökada merkeziyle aynı hizaya gelir ki bu olağan bir durumdur. Dünya’dan bakıldığında Samanyolu’ndaki kalın bulutlar gökada merkezinin görülmesini engeller ve ortaya böylesi bir görüntü çıkar. (A. Fujii)

S: Dünya’ya yaklaşmakta olan ve tahdit unsuru olan bir kahverengi cüce Nibiru ya da Gezegen X ya da Eris adında bir cisim var mı?

Y: Nibiru ve serseri gezegenlerle ilgili birçok hikaye internet ortamında serbestçe dolaşan bir aldatmacadır. Bunların hiçbirinin bilimsel bir temeli yoktur. Nibiru ya da Gezegen X gerçekten 2012’de Dünya’ya çarpacak olsaydı, Dünya’daki amatör ya da profesyonel gökbilimciler bunu son 10 yıldır izliyor olurdu ve şimdi de çıplak gözle herkes tarafından gözlenebilirdi. Asma böyle bir gezegen yok. Eris ise gerçekten var. Ancak bu Pluto gibi cüce gezegen olup dış güneş sisteminde yer alır. Bize çarpması için olağanüstü bir olayla karşılaşıp 4 milyar km kadar yol alması gerekir.

(Bu konuda GökBilgi’de yayınlanmış olan ‘Bir Marduk Masalı’ başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.)

Dünya’nın coğrafik ve manyetik kutupları. (Peter Reid, The University of Edinburgh)

S: Kutup kayması teorisi nedir? Yerkabuğunun bir gün içinde yaklaşık birkaç saatte çekirdeğin çevresinde 180 derece döndüğü bilgisi doğru mu?

Y: Dünya’nın rotasyonu sona erdirmek mümkün değildir. Dünya’daki kıtalar çok yavaş bir şekilde de olsa hareketlidir (örneğin Antarktika yüz milyonlarca yıl önce ekvatora çok yakındı), ancak sorudaki gibi dönme hareketi mümünkün değildir. Bu tür afet söylemlerini yayınlayan siteler insanları kandırmak için ortaya bu tür yemler atar. Bu iddia bilimin söylediği her 400 000 yılda bir Dünya’nın manyetik kutbunun değişimi bilgisini oldukça çarpıtarak kullanır. Bilindiği üzere manyetik alanların ters dönmesi yaşamı herhangi bir şekilde etkilemez. Bilimciler manyetik alanın ters dönmesinin önümüzdeki birkaç bin yıl içinde gerçekleşeceğine inanıyor.

S: 2012’de Dünya’ya bir meteorun çarpacağı doğru mu?

Y: Günümüzde çok ender rastlanmakta birlikte Dünya’ya zaman zaman kuyrukluyıldız ya da asteroitler çarpmıştır. En son büyük çarpışma 65 milyon yıl önce gerçekleşti ve bilindiği üzere bu da dinozorların yok olmasına neden oldu. Günümüzde ise bu tür tehlikeli, asteroitleri önceden keşfedebilmek için dünya üzerinde çeşitli araştırma birimleri kurulu durumdadır. Bunlardan biri de NASA’ya bağlı olan Spaceguard Araştırması’dır. Bu programlar şimdiye kadar dinozorları yok eden asteroit büyüklüğünde çeşitli tehlikeli asteroitleri keşfettik. Bu konudaki çalışmaları görmek için NASA Dünya’ya Yakın Tehlikeli Cisimler Programı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Böylece 2012’de böyle bir asteroitin çarpıp çarpmayacağına kendiniz karar verebilirsiniz.

(Astronomi Diyarı: En azından önümüzdeki 20 yıl boyunca Dünya’ya çarpacak bir cisim yok. Aslında bu istatisik 70 yıla kadar uzatılabilir. Ancak asteroitler gezegenlere göre daha küçük olduklarından Güneş’in ya da başka bir gezegenin yakınından geçerken yörüngesi değişebilir. Bu nedenle bilimciler kesin konuşmayı tercih ediyor.)

S: NASA bilimcileri 2012 yılında gerçekleşeceği söylenen Dünya’nın sonu iddiaları hakkında ne düşünüyor?

Y: 2012 yılında gerçekleşeceği söylenen felaket ya da çarpışmalarla ilgili bilimsel veriler nerede? Kanıtlar nerede? Böyle Bir şey yok, ellerinde sadece kitap, film, belgesel ya da internet ortamlarında yayınlanan çeşitli kurgusal iddialar var. Ancak bunlar bildiğimiz basit gerçeği değiştirmez. Aralık 2012’de gerçekleşeceği söylenen olağandışı olaylarla ilgili hiçbir inandırıcı kanıt yoktur.

S: 2012 için öngörülen dev güneş fırtınaları tehlikesi sözkonusu mu?

Y: Güneş aktivitesi yaklaşık her 11 yılda düzenli olarak tekrarlanır. Mühendisler artık ürettikleri elektronik malzemeleri güneş fırıtnalarına dayanıklı yapıyor. Buna rağmen güneş fırtınaları uydu iletişimlerinde kesintiye neden olabilir. Ancak 2012 ile ilgili bilinen bir risk yoktur. Güneş çevrimi 2012-2014 yılları arasında maksimuma ulaşacak. Bunun da önceki yıllarda gerçekleşen güneş çevrimlerinden bir farkı olmayacak.

(Bu konuda daha önce yayınlanan ‘2012’de Ne Olacak?‘ başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.)

NASA/Earth

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d