20 Mart Güneş Tutulması

20 Mart 2015 Cuma günü uydumuz Ay Dünya’nın küçük bir bölümüne gelen güneş ışığını engelleyecek. Tutulma tam olmasa da kısmen Türkiye’den de izlenebilecek.

Ay, Güneş ile kıyaslanamayacak kadar küçüktür. Ancak bize en yakın gökcismi olması nedeniyle gökyüzünde neredeyse eşit çapta görülürler. Ay bazı zamanlarda Güneş’in önünden geçerek güneşten gelen ışığı kapatarak tutulmaya neden olur.

Türkiye’de gözlenecek tutulma sırasında Güneş’in bir bölümü (yaklaşık % 40’ı) Ay tarafından kapanacak. Tutulma yarın 11:00 gibi başlayacak ve 12:00 dolaylarında maksimuma gelecek. Tutulma 13:00 gibi de sona erecek.

Büyük görsel için resme tıklayınız.

Tam tutulmanın görüleceği yerler resimde kalın mavi çizgiyle gösterilmiştir.

Tutulmayı izleyebilmek için bu iş için üretilmiş özel filtreler kullanılmalıdır. Kesinlikle röntgen filmi, CD, isli cam kullanmayınız. Gözlerinizde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Tutulmayı izlemek için ülkemizdeki gözlemevlerinin gerçekleştiği etkinliklere katılabilirsiniz. Tutulmayı izleyecek bazı iller linkleriyle birlikte aşağıda. Tutulmayı izleyecek gözlemevlerinin etkinlikleri oluştukça listeye eklenecektir.

İzmir-Ege Üniversitesi (Prof. Dr. Serdar Evren)

Aksaray-Yunus Emre Anadolu Lisesi (Ümit Fuat Özyar)

Batman-Atatürk İlkokulu ve Ortaokulu (Mahmut Tekeş)

Ankara-ODTÜ AAT

Antalya-TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi

Tutulmanın bulunduğunuz yerde nasıl, saat kaçta görüleceğini görmek için tıklayınız.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d