47 Uma’nın 3. Gezegeni

Büyük Ayı (Ursa Major) Takımyıldızı içindeki 47 Ursae Majoris (47 Uma) yıldızındaki gezegen sayısı 3’e yükseldi. Keşif  Kanada’daki British Columbia Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümü’nden Philip C. Gregory, ABD’deki San Francisco State Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümü ile Yale Üniversitesi Astronomi Bölümü’nden Debra A. Fischer tarafından gerçekleştirildi.

Yeni keşfedilen gezegenle birlikte ötegezegen sayısı 430’a yükseldi. İki veya daha fazla gezegeni olan yıldız sayısı ise 45.  Özetle 363 yıldızın en az bir gezegeni bulunuyor. Güneş sistemi dışında diğer yıldızların çevresinde dolanan gezegenlere ötegezegen (exoplanet) adı veriliyor.

47 Uma yıldızı 7 milyar yıl yaşındaki güneş benzeri bir yıldızdır. İlk gezegeni 1996’da, 2. si de 2001’de keşfedilmişti. Yıldızın bulunan ilk gezegeni 2.6 Jüpiter, 2. gezegeni ise 0.46 Jüpiter kütleli. Bu iki gezegen Jüpiter’e göre yıldıza daha yakın, Dünya’ya göre daha uzak konumda bulunuyor. Gezegenlerin bileşimi henüz bilinmiyor.

Yıldızına Dünya-Güneş uzaklığının 11 katı kadar uzakta olan 47 Uma d gezegeni, dikine hız yöntemiyle keşfedildi. Gezegenin yörünge dönemi şimdilik  14 000 gün olarak hesaplandı. Gezegenin kütlesi ise 1.6 Jüpiter kütlesi kadar.

Kaynak: Exoplanet

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d