Astronomi Diyarı’yla Geçen 5 Yıl

Astronomi Diyarı 5. yaşını doldurarak 6 yaşına girdi. Öğrencilerimin merak ettiği konuları temel alarak bazı basit tanımlamalar yapayım diye başlattığım yolculuk tüm hızıyla sürüyor. Değerli bilim insanlarının desteği ve bilim severlerin ilgisiyle site artık güvenilir bir gökbilim haber kaynağı oldu çıktı.

Gökbilim bilim alanları içerisinde en aktif olanı. Neredeyse hergün yeni bir keşif yapılıyor.  Karşımızdaki olağanüstü büyük evrenin, olağanüstü büyük cisimleriyle ilgili yeni ve bizi hayretler içinde bırakan keşiflere tanık oluyoruz. Böylesi keşifleri mümkün oldukça asıl kaynağından ve anlaşılır bir diller aktarmaya çalışıyorum ki buna ‘popüler bilim’ deniliyor.

5 yılın sonunda yayınladığım haber-yazı sayısı 1100’ü geçti. Bu haberlerin büyük bir kısmını kaynağından çeviri yaparak yayınlıyorum.

Zaman zaman çevirilerde ya da kurduğum cümlerlerde hatalar olabiliyor. Bunun gibi durumlarda beni uyaran bilim insanlarımıza ve bilim okurlarına teşekkür ediyorum. Böylesi hataları bildirmekten asla çekinmeyiniz.

 İşte 5 yılın genel istatistiği:

Toplam yazı: 1134

Yıllara göre:

2009 yılı: 86

2010 yılı: 315

2011 yılı: 226

2012 yılı: 179

2013 yılı: 279

2014 yılı: 39

Kategorilere göre:

Gökada 120 (Samanyolu başta olmak üzere gökadalar ve kuasarlarla ilgili keşiflerin verildiği bölüm)

Görsel 188 (Gökyüzü görüntülerine herkes aşıktır. Yeni uzay görüntüleri ve bunların anlamı)

Gözlem 34 (Ben ne gözleyebilirim, gökyüzünde ne var?)

Güneş Sistemi 180 (Güneş, Jüpiter, Satürn, Venüs başta olmak üzere 8 gezegen ve sistemin diğer üyeleriyle ilgili bilgiler, haberler)

Haber 72 (Hiçbir bölüme koyamadığım genel astronomi haberleri)

Karadelik 50 (Çok merak edilen ve hakkında en az bilgi sahibi olduğumuz canavarlar)

Kozmoloji 36 (Erken evren, kuasarlar, karanlık madde vb. haberleri)

Mars 61 (Güneş Sistemi bölümü dışında ele aldığım gezegen. Nedeni sizce ne olabilir?)

Ötegezegen 152 (Özel ilgi alanım. Diğer yıldızların çevresinde dolanan gezegen keşifleri. Bir Dünya daha bulabilecek miyiz acaba?)

Uzay aracı 80 (Uzay araçlarıyla ilgili genel bilgi ve keşifleri)

Yıldız 151 (Yıldızlar, yıldız kümeleri)

Ay 18 (Tek doğal uydumuz Ay’ın yapısıyla ilgili yeni haberler)

Astronomi Diyarı’nı Facebook ve Twitter üzerinden izleyebilir, anasayfada sağ bölümde yer alan kısımdan haberlerin e-posta adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Önerilir...

9 Yorum

 1. 14 yaşımdan beri büyük merak ve ilgi ile takip ettiğim bilim dalı olan astronomi. Her Gün ilk nete girdiğimde yeni bir haber varmı diye baktığım yegane site. Daha nice yıllara. Emeğinize sağlık hocam. Maddi ve manevi her ne olursa mail atmanız yeterli.

 2. değerli Ümit hocam ASTRONOMİ DİYARI nı ilk günden beri takip ediyorum.daha nice 4 senelere.emeğiniz için çabalarınız için sonsuz tşklerimi sunarım..bu güzel paylaşımlarınız ve değerli gökbilim yazılarınızın devamını dilerim….

 3. Sayenizde bu evrendeki yerimizi öğrendik ve ben dahasını kendi gözlerimle görmek istiyorum bunun için bana bir telescope tavsiyesinde bulunurmusunuz. Özellikle Venüsü veya jüpüteri veya yakında gelecek olan kuyrukluyıldızı inceleyebileceğim bir model tavsiye edermisiniz. Bu konularda tecrübe seviyem sıfır. Buna göre bir cihaz tavsiyesi veya hangi özelliklerde bir cihaz almalıyım.. Teşekkürler..

  1. Öncelikle anladığım kadarıyla gökyüzüne yabancısınız. Benim tavsiyem öncelikle gökyüzünü tanımanız. Çünkü çoğu kişi hevesle aldığı teleskopu kullanamadığı için hayal kırıklığına uğramıştır. Yine de illa teleskop alacağım diyorsanız aşağıdaki linkteki tartışmaları izleyebilir ve kendinize bir model belirleyebilirsiniz.
   http://gokbilim.com/teleskop-durbun-gozlem/

 4. Emek ve süreklilik gerektiren bir  çabanız var . Takdir ve teşekkür ediyorum . Genç arkadaşlarıma tavsiye ediyorum . Selamlar sevgiler…

 5. emeğinize sağlık, hemen hemen her gün siteye girip yeni paylaşımlarınızı gözlüyorum. Doğru şeyler yapıyorsunuz. iyi ki varsınız.
  selamlar

 6. iyiki varsınız demek istiyorum sizin sayenizde çok şey öğreniyorum ve merak ediyorum doğru bilgilerinizden dolayı teşekkür ediyorum

 7. size yaptığınız bu zor işten dolayı binlerce teşekkürler.sayenizde evreni anlama yolunda çok şeyler öğrendim.umarım bu çok değerli çabanız uzun yıllar devam eder.saygılarımla

 8. SAYIN GÖKBİLİM SEVDALISI KARDEŞİM;
  4 YILDIR YAPTIĞINIZ ÇALIŞMANIN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU DOĞAL OLARAK
  ÖLÇEMEM AMA; BENİM İÇİN NE KADAR DEĞERLİ VE ÖNEMLİ OLDUĞUNU DA ANLATAMAM.
  BEN 65 YAŞINDA BİR HEKİM AĞABEYİNİZDEN SİZE YAPTIĞINIZ ARDICIL EMEĞİN
  KARŞILIĞINDA EN DERİN SEVGİ VE SAYGILARIMLA SİZİ SELAMLAMAK VE SAĞLIKLAR DİLEMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY GELMİYOR.ÇOK YAŞAYIN SAYIN BİLİM ADAMI KARDEŞİM.
  TEŞEKKÜRLER.
  Dr.M. Emin ORPEN
  Fiz.Ted. ve Reh. Uzmanı

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d