BAE Ay’a Araç Yollayacak

Ay yüzey analizi ve malzeme üretimi için 2010’da kurulmuş olan Japon iSpace şirketi 2022’de Ay’a göndereceği yüzey aracında aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait insansız bir gezginin de bulunacağını duyurdu. Şirket ilk etapta 2022 ve 2023’de Ay’a iki araç yollayarak Ay’ın incelenmemiş alanlarında analiz yapıp, maden ve su analizi yapmak istiyor. Bunun ardından Ay’da bilimsel ve teknik araştırma ve geliştirme için en uygun alanı saptamayı planlıyor.

iSpace Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait ‘Raşid’ adlı Ay gezginini Ay’a taşıyacak ve yolculuk sırasında gerekli olan iletişim ve gerekli elektrik gücü destekleyip Ay yüzeyinde de kablosuz iletişim kurmasını sağlayacak.

BAE uzay çalışmalarına yeni girmesine karşılık hızla ilerlemeyi arzu ediyor. Ajans ilk olarak Eylül 2019’da Kazakistan’dan Soyuz roketiyle üç kişilik mürettebatın bir üyesini uzaya yolladı.  Ardından geçtiğimiz Şubat ayında “Umut” adlı sondasını Mars yörüngesine yerleştirerek gezegenler arası uzaya araç yollayan ilk Arap ülkesi oldu. Şimdi de ilk kez bir Arap ülkesinin Ay’a araç yolladığına tanıklık edeceğiz. Ay projesindeki amacın 2117’de Mars’a ilk yerleşim inşa etme programının bir parçası olduğu belirtiliyor.

2010’da kurulan iSpace Ay yüzey aracını Elon Musk’ın SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Florida üssünden fırlatacak.

iSpace’in Ay programları hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Önerilir...

1 Yorum

  1. bu haber, aklıma 2023’te Ay’a sert iniş yapma hedefindeki Türk Uzay Ajansımızı (TUA) getirdi. Bence TUA da bu Japon kurumu ile temasa geçip burda BAE’nin yaptığı gibi, daha faydalı ve üzerinde konuşulacak bir görev tasarlayabilir. Maliyet farkının önemisiz olacağını düşünüyorum.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d