Berenis’in Saçı’ndaki NGC 4911 Gökadası

Hubble Uzay Teleskobu kuzey takımyıldızlarından 320 milyon ışık yılı uzaklıktaki Berenis’in Saçı’nı oluşturan gökadalar kümesini görüntüledi.

NGC 4911 gökadası merkezi yakınında gaz ve toz yapılarıyla kaplıdır. Bunlar yeni doğmuş yıldızları barındırırlar ve varlıklarını pembemsi görünen hidrojen bulutlarına borçludurlar. Hbble ayrıca NGC 4911’in çevresindeki doğru görülen değişik boyutlardaki gökadaları da görüntülemiştir. Hubble’ın yüksek çözünürlüklü kameraları böylesi ince ayrıntıları görebilmek için uzun pozlama ile bu görüntüyü almıştır.

NGC 4911 ve kümenin merkezine yakın olan sarmal gökadalar oluşturdukları kütle çekimiyle birlikte hareket ederler. NGC 4911’in sarmal kollarının dış kısmı yakınındaki bir gökada tarafından üst sağa doğru çekilmektedir.

Saç Kümesi yakın evrendeki yaklaşık 1000 gökadaya ev sahipliği yapmaktadır. Yoğun küme içindeki gökadalardaki kütle çekim kuvveti nedeniyle gökadalar arasındaki etkileşim sürmektedir. Bu sayede de çok daha fazla yeni yıldız oluşmaktadır.

Kümedeki gökadalar arasındaki uzaklık öylesine kısadır ki, gökadalar arasındaki etkileşim ve çarpışmalar sıkça gerçekleşir. Eşit kütledeki gökadalar birleşerek büyük eliptik gökadaları oluşturur. Bu birleşmelerin kümenin merkezinde daha fazla olduğu yoğunluk farkından anlaşılmaktadır.

Hubble 2006,2007 yıllarındaki verilerine Geniş Alan Gezegensel Kamera 2 (Wide Field Planetary Camera 2) ile 28 saatlik pozlama süresi sonunda ulaştı.

Kaynak: Hubble

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d