Bir 2005 YU55 Geçti

Bu radar görüntüsü 7 Kasım 2011’de elde edildiğinde asteroit 1.38 milyon km uzaktaydı. (NASA/JPL-Caltech)

Kaliforniya-Goldstone’daki 70 metre çapındaki Derin Uzay Ağı anteniyle elde edilen 2005 YU55 asteroitinin görüntüleri birleştirilerek bir film elde edildi. Görüntüler 7 Kasım 2011’de yaklaşık 3 saat süren gözlem sonuçlarını içeriyor. Bilim insanları böylece şimdiye kadar Dünya’ya bu kadar yaklaşan bir nesnenin ilk yüksek çözünürlükteki görüntülerinden oluşan filmi oluşturdular.

Klip yazının sonunda ve http://1.usa.gov/uVJvmS adresinden izleyebilirsiniz.  

Her altı karelik görüntü için 20 dakika veri toplanması gerekir. Asteroit bu sırada Dünya’dan 1.38 milyon km uzaklıktaydı ve görüntü çözünürlüğü piksel başına 4 metredir.  

NASA’nın Jet İticileri Laboratuarı’ndan 2005 YU55 gözlem ekibi başkanı gökbilimci Lance Benner: “Film işlenmesi 7 Kasım’da tamamlanmış görüntülerin küçük bir kısmını içerir. Radar görüntüleri ile yüzeyi daha ayrıntılı görebilirsiniz. Film yüzeyde henüz anlamadığımız derecede şaşırtıcı yapıların olduğunu gösteriyor. Şimdiye kadar yüzeyin yarısından daha az bir kısmını gördük. Bu nedenle daha fazla sürprizle karşılaşabiliriz” diyor.

8 Kasım 2011’de asteroit Dünya’dan sadece 324 600 km uzaklıktaydı.  Asteroitin bir önemli yanı ise Dünya’ya son 200 yıldır bu denkli yakın geçen nesne olması.

 

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d